Coroczne święto zrównoważonego transportu

Dziś – 22 września – miał miejsce finał Europejskiego Tygodnia Mobilności (European Mobility Week)! To wydarzenie, które skupia uwagę całej Europy na kwestiach zrównoważonego transportu, ekologii oraz energooszczędności. Województwo Małopolskie już po raz kolejny staje na wysokości zadania, aktywnie włączając się w obchody tego wyjątkowego tygodnia.

Europejski Tydzień Mobilności to inicjatywa, która narodziła się w 2002 roku i od tamtej pory zyskuje na popularności, angażując coraz większą liczbę miast i regionów w całej Europie. To tydzień, podczas którego promowany jest zrównoważony transport.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności skupia się na aktualnym temacie – tj. oszczędzaniu energii. Hasło zwraca uwagę na to jakie znaczenie ma zmniejszenie zużycia energii w naszych codziennych podróżach. Oznacza to m.in. promowanie środków transportu niskoemisyjnego czyli m.in.: rowery, hulajnogi elektryczne, komunikacja publiczna czy carpooling. Wszystkie te formy przyczyniają się m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Jednym z kluczowych, tradycyjnych już wydarzeń jest „Dzień bez samochodu”, który ma miejsce właśnie dzisiaj. Pasażerowie mają wyjątkową możliwość skorzystania z biletu kolejowego jedynie za złotówkę. To znakomita okazja, aby pozostawić samochody w garażach i podróżować środkiem komunikacji publicznej, który jest przyjazny dla środowiska

podkreślił Łukasz Smółka – wicemarszałek województwa małopolskiego

Małopolska w obchodach Europejskiego Dnia Mobilności

Również małopolskie miasta i gminy aktywnie angażują się w obchody Europejskiego Dnia Mobilności, organizując prelekcje, ekostanowiska oraz akcje, które promują zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczną. Obchody Europejskiego Dnia Mobilności mogą bowiem przyjąć różne formy – od spacerów z przewodnikiem po przejażdżki rowerowe i gry uliczne. W tym roku Województwo Małopolskie przygotowało także specjalną prezentację o oszczędzaniu energii, którą można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji w szkołach.

Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wraz z wicemarszałkiem województwa – Łukaszem Smółką, również aktywnie włączyli się w promocję transportu rowerowego oraz urządzeń transportu osobistego (UTO). Wczesnym rankiem przejechali krakowskimi ścieżkami rowerowymi na swoich jednośladach i hulajnogach.

Więcej informacji o wydarzeniach promujących zrównoważony transport znaleźć można na stronie Komisji Europejskiej.