Dorota Kucharska – Ekodoradca w gminie Nawojowa

W małopolskich gminach pracuje prawie 250 ekodoradców. To specjaliści, którzy na co dzień pomagają mieszkańcom pozyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców. Odwiedzają szkoły, gdzie z powodzeniem dzielą się wiedzą o odnawialnych źródłach energii i jakości powietrza.

Poznajcie Dorotę Kucharską, która pełni funkcję Ekodoradcy w Nawojowej.

  • Ekodoradcy funkcjonują już prawie w każdej małopolskiej gminie, ale być może jeszcze nie wszyscy wiedzą czym się zajmuje „Ekodoradca”. Czy możesz nam przybliżyć, na czym polega Twoja praca?

Pracuje na stanowisku Ekodoradcy w Urzędzie Gminy Nawojowa. Stanowisko powstało w ramach zintegrowanego programu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Na co dzień doradzam mieszkańcom przy wyborze nowego źródła ogrzewania, pomagam wypełniać wnioski o dofinansowanie, nie tylko do wymiany kotła, ale także do termomodernizacji budynku. Udzielam również informacji o innych dostępnych programach dotacyjnych, takich jak: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” czy „Mój Prąd”. Wykonuje kontrole palenisk domowych u mieszkańców gminy, a także inwentaryzację źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Zajmuje się też szeroko rozumianą eko-edukacją mieszkańców, nie tylko tych starszych, ale i młodszych. Organizuję spotkania, prelekcje w szkołach oraz stoiska edukacyjno-ekologiczne podczas wydarzeń gminnych. Ponadto współpracuje także z lokalnymi liderami.

  • Gmina Nawojowa jest bardzo aktywna pod względem organizacji eko-wydarzeń. Z którego jesteś najbardziej dumna?

W ostatnim włączyliśmy się wydarzenie pn. „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Gmina Nawojowa pierwszy raz brała udział w tej akcji. Wzięły w niej udział wszystkie szkoły, organizacje, instytucje z terenu gminy. Dla każdego była to ważna lekcja ochrony środowiska i myślę również, że ilość zebranych odpadów przerosła oczekiwania wszystkich uczestników. Mam nadzieję, że akcja wpisze się w tradycję działań w naszej Gminie. Takie wydarzenia świadczą o wzroście świadomości ekologicznej. Wiadomo, oprócz działań edukacyjnych wspieramy mieszkańców programami dotacyjnymi na wymianę kotłów. Gmina Nawojowa ponownie otrzymała środki na wymianę pieców w ramach projektu  „Redukcja niskiej emisji na terenie Gminy Nawojowa poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na gazowe i biomasowe w budownictwie mieszkaniowym – II” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. I to również jest nasz sukces.

  • Z jakimi problemami mieszkańcy najczęściej trafiają do Ciebie? O co pytają?

Mieszkańcy, którzy do mnie przychodzą do Urzędu, głównie pytają o dostępne programy dotacyjne na wymianę kotłów oraz termomodernizację budynków. Przychodzą po porady, jakie źródło ogrzewania wybrać. Pojawiają się także mieszkańcy, chcący uzyskać informację o zapisach uchwały antysmogowej. Każdy przypadek jest indywidualny i do każdego mieszkańca staram się podejść i pomóc jak najlepiej. Przede wszystkim z uśmiechem na twarzy, aby każdy mógł poczuć się swobodnie, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że trzeba poprowadzić mieszkańca „za rękę” od początku do końca wniosku.    

  • Ekodoradcy muszą znać się na przepisach i regulaminach wielu programów dotacyjnych. Jak podnosicie swoje kwalifikacje?

Praca na stanowisku Ekodoradcy wymaga ciągłego podnoszenia i zdobywania wiedzy. Właściwie cały czas na bieżąco, Ekodoradca musi śledzić zmiany w programach dotacyjnych. Musi orientować się w nowych przepisach. Jest to bardzo ważne, ponieważ to do nas mieszkańcy przychodzą i szukają odpowiedzi na nurtujące pytania.  Pojawiają się pytania nie tylko związane z kwestią złożenia wniosku, ale także, co mogę zrobić by oszczędzić ciepło? Jak mniej płacić za rachunki? Dlatego coraz częściej pojawia się temat kompleksowej termomodernizacji budynku. Urząd Marszałkowski często organizuje konferencje i szkolenia, dzięki którym wzbogacamy swój warsztat pracy. Poza tym, właśnie kończę studia podyplomowe na Wydziale Energetyki i Paliw na AGH w Krakowie na kierunku Ochrona Powietrza i Energetyka, aby móc jeszcze lepiej współpracować z mieszkańcami naszej gminy.

  • Dorota, masz na co dzień do czynienia z wieloma mieszkańcami. Jakie cenne rady i wskazówki mogłabyś im przekazać bazując na swoim doświadczeniu w pracy jako Ekodoradca?

Moje już ponad trzy letnie doświadczenie na stanowisku Ekodoradcy dało mi możliwość rozwoju zawodowego poprzez liczne szkolenia i kontakt z ludźmi. Z wielkim zaangażowaniem staram się przekonywać mieszkańców, że nawet drobne zmiany w życiu codziennym, mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dostępne programy dotacyjne na wymianę kotłów czy termomodernizację budynku są dobrą formą wsparcia i nie należy obawiać się trudności w złożeniu wniosku, zadawaniu różnych pytań. Trzba tylko przyjść do Ekodoradcy, ponieważ tylko wspólnymi siłami, możemy poprawić stan naszego środowiska. Problem smogu istnieje, nie możemy go bagatelizować, razem musi podjąć kroki do wyeliminowania tego zjawiska.