Ekodoradcy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem

Ekodoradcy

Kim są Ekodoradcy i na czym polega ich codzienna praca?

Na to pytanie pomoże odpowiedzieć cykl artykułów pn.: Poznaj swojego Ekodoradcę!. Cykl połączony jest z warsztatami Ekodoradców, podczas których dzielą się oni swoimi doświadczeniami, wiedzą i kreatywnymi pomysłami na walkę ze smogiem. Raz na miesiąc będziemy publikować sylwetki kilku Ekodoradców zatrudnionych w małopolskich gminach w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze„. Mamy nadzieję, że pasja, zaangażowanie, a przede wszystkim wiedza, którą posiadają nasi specjaliści, posłuży Państwu jako inspiracja i utwierdzi w przekonaniu, że tylko wspólne działanie umożliwi poprawę jakości powietrza w naszym regionie.

Przed chwilą mieliście okazję przedstawić efekty swojej pracy, a także wypracowywane przez ponad rok zatrudnienia w charakterze Ekodoradcy know-how, z czego na ten moment jesteście najbardziej dumni?

Kamila Pakuła, Ekodoradca w Urzędzie Miasta Gorlice:

Ekodoradca Gorlice Kamila Pakula

Jest tego sporo, przede wszystkim cieszę się, że stałam się rozpoznawalna w swojej lokalnej społeczności. Mieszkańcy wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc, wiedzą że chętnie udzielę im porady. Cieszę się również, że najczęściej wychodzą zadowoleni i dobrze poinformowani.

Drugą rzeczą, z której jestem naprawdę bardzo dumna jest Ekobajka – Przygoda z Wróżką Florą. To książeczka dla dzieci, która porusza sprawy jakości powietrza i w przystępny sposób obrazuje problem najmłodszym. Co ciekawe, Ekobajkę udało się zorganizować jedynie wysiłkami lokalnej społeczności. Autorem rysunków jest pracownik Gorlickiego Centrum Kultury, Pan Tadeusz Łuczejko, a autorką tekstu ówczesna uczennica III klasy gimnazjum w Libuszy, Aleksandra Przybyłowicz. Oboje stworzyli kawał świetnej pracy. Dzięki nakładowi 2000 sztuk, książeczka zostanie rozdystrybuowana bezpłatnie wśród przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych w gminie.  Dodatkowo firma, która drukowała nam Ekobajkę, zaproponowała, że chce dołożyć cegiełkę do walki o lepszą jakość powietrza i przygotowała bezpłatnie kolorowanki do książeczki. To działanie jest pionierskie w naszej gminie, a co najważniejsze, integruje różne środowiska w walce o lepszą jakość powietrza.

Szymon Lukaj, Ekodoradca w Urzędzie Miasta Wadowice:

Ekodoradca Wadowice Szymon Lukaj

Cieszę się, że w końcu doszło do klarownej identyfikacji problemu. Co więcej, na wadowickim rynku pojawiła się tez stacja monitoringu. Powstał system w placówkach edukacyjnych, za pomocą którego rodzice, dzieci i nauczyciele codziennie dowiadują się jaka jest jakość powietrza w gminie i czy można w tym dniu np. wyjść z dziećmi na spacer.

Na czym dokładnie polega ten system?

Szymon Lukaj, WadowiceSystem informowania polega na tym, że w placówkach edukacyjnych w naszej gminie umieszczone są atrakcyjne i przystępne graficznie dla percepcji dzieci tablice informujące o stanie jakości powietrza. Mamy 7 poziomów i 7 kolorowych grafik, które obrazują, czy powietrze, którym oddychamy jest zanieczyszczone. Ekstremalny poziom zanieczyszczeń obrazuje „buźka” z maską w kolorze bordowym, natomiast powietrze wolne od szkodliwych substancji obrazuje zielona uśmiechnięta grafika. Codziennie rano o godzinie 6:30 wysyłam wiadomość sms z informacją o stanie jakości powietrza w naszej gminie. Dzięki temu pracownicy placówek wiedzą, która grafika powinna zostać zamieszczona na planszy pokazującej jakość powietrza.

Szymon Lichorobiec, Ekodoradca w Urzędzie Miasta Dąbrowa Tarnowska:

Ekodoradca Dąbrowa Tarnowska Szymon Lichorowiec

Najbardziej zadowolony jestem z zauważalnego wzrostu świadomości społecznej w temacie zanieczyszczenia powietrza. Udało mi się dotrzeć do szerokiego grona naszych mieszkańców, zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzieży. Natomiast w mojej opinii, jednym z najciekawszych przedsięwzięć 2017 r. był marsz czystego powietrza, w którym wzięło udział ok. 300 dzieci. Marsz przeszedł ulicami naszej gminy. Dzieci ubrane w maski antysmogowe i transparenty apelowały do dorosłych, by zadbali o jakość powietrza, przez co zadbają też o zdrowie swoich najbliższych.

Rodzice tych dzieci nie mieli nic przeciwko takiej inicjatywie?

Szymon Lichorobiec, Dąbrowa TarnowskaPrzed wydarzeniem pojawiały się sceptyczne opinie, marsz odbywał się przy ujemnej temperaturze, więc wielu rodziców obawiało się o zdrowie dzieci. Na szczęście po wydarzeniu dochodziły do mnie pozytywne sygnały. Rodzice i generalnie mieszkańcy podkreślali, że dzieci uczą się o szkodliwości zanieczyszczeń nie tylko w szkolnej ławie, ale są włączane w społeczne inicjatywy, co pobudza ich aktywność, kreatywność oraz świadomość, że mają wpływ na to, co ich otacza oraz, że mogą kształtować swoją lokalną społeczność.

Jesienią minął rok od zatrudnienia Ekodoradców w gminach, udało wam się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów, zastanawiam się jakie są wasze plany zawodowe na najbliższą przyszłość?

Kamila Pakuła, GorlicePrzyznam, że to trudne pytanie. Głowę mam pełną pomysłów, ale ich realizacja musi być dopasowana do aktualnych potrzeb. Na pewno chciałabym się teraz skupić na prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży w szkołach. Mam kilka pomysłów na aktywizację najmłodszych mieszkańców naszej gminy. To ważne działania, ponieważ zdobyta wiedza oraz postawy kształtowane od najmłodszych lat, będą procentować w przyszłości i będą stanowić przykład dla kolejnych pokoleń.

Szymon Lukaj, Wadowice: Zależy mi na propagowaniu odnawialnych źródeł energii w gminie, to czysta energia i duży potencjał. Kolejną sprawą jest skupienie się na kwestiach elektomobilności, także dużo jeszcze przed nami.

Szymon Lichorobiec, Dąbrowa TarnowskaChciałbym kontynuować politykę edukacyjno-informacyjną w gminie. Mam również nadzieję na coraz więcej inwestycji w zakresie termomodernizacji. Chcę nadal aktywnie wspierać naszych mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wyborze ekologicznych źródeł ogrzewania i mam nadzieję, że to wszystko wydarzy się w najbliższym roku.

 

Z Ekodoradcami rozmawiała Joanna Kiersnowska

[easy_image_gallery gallery=”578″]