Kolejne przyspieszenie na drodze do lepszego powietrza

Małopolskie samorządy poczyniły kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zawarł porozumienia z 25 gminami województwa, które zdecydowały się pełnić funkcję Operatorów programu Czyste Powietrze w pilotażu prowadzonym w Małopolsce.

Działania na rzecz Czystego Powietrza

5 października w uroczystym podpisaniu porozumień wzięli udział: Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

25 małopolskich gmin, które przystąpiły do podpisania porozumień, reprezentowali ich włodarze wraz z gminnymi skarbnikami. Warto podkreślić, że rola gmin jako Operatorów jest kluczowa dla sukcesu programu, ponieważ to właśnie gminy są najbliżej mieszkańców i mogą skutecznie wspierać ich w procesie modernizacji nieruchomości w zakresie poprawy efektywności energetycznej.

Uroczyste zawarcie porozumień to wyraz zaangażowania  lokalnych samorządów we wspólny wysiłek mający na celu poprawę jakości powietrza. To także znaczący krok w realizacji programu „Czyste Powietrze” na terenie Małopolski

podkreślił wicemarszałek Józef Gawron

Na czym polega pilotaż programu?

Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa, która została przyjęta z myślą o poprawie jakości powietrza w Polsce. Jednym z kluczowych elementów tego programu jest wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków. Pilotaż, który rozpoczyna się w Małopolsce, ma na celu przyspieszenie działań w ramach programu oraz zwiększenie efektywności działań proekologicznych.

Pilotaż zakłada stworzenie sieci Operatorów, którzy pomogą mieszkańcom w efektywnej wymianie źródeł ciepła oraz termomodernizacji ich domów. Operatorzy będą pełnić rolę przewodników dla potencjalnych uczestników programu „Czyste Powietrze”, zwłaszcza kierując się ku osobom o najniższych dochodach.

Zadania Operatorów będą obejmować:

 • identyfikację potencjalnych beneficjentów i pomoc w procesie wymiany starego pieca lub termomodernizacji domu,
 • wstępne oszacowanie kosztów inwestycji i wysokości dotacji,
 • pomoc w wyborze urządzeń, materiałów, wykonawców oraz wsparcie w zawarciu umów z wykonawcami,
 • złożenie wniosków o dotację i płatność (i ich ewentualne poprawy), zbieranie powstałej dokumentacji,
 • nadzór nad realizacji prac zgodnie z warunkami programu Czyste Powietrze.

Usługi operatorów będą dla mieszkańców całkowicie nieodpłatne. Natomiast operatorom przysługiwać będzie wynagrodzenie za skuteczne działania. Płatność będzie zależna od liczby pozyskanych beneficjentów z grupy osób najuboższych, rodzaju przeprowadzonej inwestycji oraz pozytywnego rozliczenia inwestycji.

Do zawarcia porozumienia w sprawie pełnienia funkcji Operatora przystąpiły:

 1. Gmina Biecz
 2. Gmina Budzów
 3. Gmina Ciężkowice
 4. Gmina Czchów
 5. Gmina Czernichów
 6. Gmina Dąbrowa Tarnowska
 7. Gmina Koszyce
 8. Gmina Krzeszowice
 9. Gmina Liszki
 10. Gmina Miechów
 11. Gmina Mszana Dolna
 12. Gmina Myślenice
 13. Gmina Nowe Brzesko
 14. Gmina Olesno
 15. Gmina Skawina
 16. Gmina Słopnice
 17. Gmina Stary Sącz
 18. Gmina Stryszów
 19. Gmina Sułkowice
 20. Gmina Trzebinia
 21. Gmina Wadowice
 22. Gmina Wietrzychowice
 23. Gmina Zielonki

Program pilotażowy został wypracowany we współpracy z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, WFOŚiGW w Krakowie oraz ekspertami Banku Światowego.