MAŁOPOLSKA LIDEREM PROJEKTÓW LIFE W POLSCE

Małopolska jako jedyny region w Polsce realizuje aż trzy projekty Programu LIFE!
W działaniach na rzecz środowiska i klimatu mamy się czym pochwalić.

Czym jest projekt LIFE

Program LIFE jest jedynym instrumentem finansowym Komisji Europejskiej
na rzecz środowiska i działań na rzecz klimatu.

W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia na realizację projektów aktywnej ochrony przyrody,  testowania i przygotowania do szerokiego rozpowszechnienia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz przezwyciężania barier w przechodzeniu na czystą energię.

W ostatnich trzech latach łączna kwota pozyskana przez Polskę w naborach LIFE przekroczyła 110 mln euro. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest głównym krajowym podmiotem współfinansującym projekty LIFE realizowane w Polsce, także przez polskich partnerów projektów zagranicznych.

Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród państw uczestniczących w LIFE pod względem liczby realizowanych projektów strategicznych w dwóch ostatnich perspektywach finansowych Komisji Europejskiej. Sukces projektów z Polski to w dużej mierze efekt wysokiego zaangażowania w aplikowanie o środki z programu LIFE samorządów województw. Liderem jest Województwo Małopolskie, wdrażające dwa projekty strategiczne, a trzeci rozpocznie swoją realizację w styczniu 2025 roku.

Projekty LIFE w Małopolsce

Projekt LIFE IP Małopolska w zdrowej atmosferze
Projekt LIFE IP „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”

  • Okres realizacji: 01.10.2015 – 31.12.2025
  • Główny cel to wdrożenie Programu ochrony powietrza w województwie małopolskim poprzez efektywne wykorzystanie środków unijnych i krajowych przeznaczonych na poprawę jakości powietrza
  • Partnerzy: Województwo Małopolskie i Śląskie, 69 małopolskich gmin, Krakowski Alarm Smogowym, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., a także instytucje zagraniczne – Instytut VITO NV z Belgii, Słowacki Instytut Hydrometeorologii w Bratysławie, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej.
  • Budżet: 16,8 mln EUR

Główne efekty:

  • Ekodoradcy w małopolskich gminach
  • Kampanie edukacyjno-informacyjne o szerokim zasięgu regionalny
  • Oczyszczacze dla szkół i przedszkoli
  • Sieć czujników do pomiaru jakości powietrza w Małopolsce
  • Liczne szkolenia dla pracowników gmin, w tym 3 edycje studiów podyplomowych
  • Materiały edukacyjne i informacyjne dla mieszkańców
  • Aplikacje – Ekointerwencja, Baza danych o emisjach przemysłowych

Projekt LIFE IP Ekomałopolska dla klimatu

1 stycznia 2021 roku Małopolska jako jedyny region w Europie rozpoczęła realizację drugiego Projektu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”.

  • Okres realizacji: 01.01.2021-31.12.2030
  • Najważniejsze założenia: promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
  • Partnerzy: Województwo Małopolskie i Śląskie, Akademia Górniczo Hutnicza, Europejskie Centrum Czystego Powietrze, Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu, Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus oraz 21 małopolskich powiatów i miast na prawach powiatu.
  • Budżet: 16,4 mln EUR

Projekt LIFE DREAM CITIES

  • Realizacja zaplanowana na okres 1.01.2025 – 31.12.2029
  • Ogólny cel: opracowanie, wdrożenie i zademonstrowanie rozwiązań, które przyspieszą realizację działań zwiększających odporność miast na negatywne skutki postępującej zmiany klimatu, jak np. gwałtowne ulewy, okresy suszy czy fale upałów.
  • Partnerzy: Województwo Małopolskie, 7 miast (Bochnia, Gorlice, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Skawina, Zakopane), Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” Investeko S.A.
  • Budżet: 5,24 mln EUR

Przyszłość projektów LIFE

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) 18 kwietnia 2024 r. uruchomiła nowe nabory do Programu LIFE. Szczegółowe informacje można uzyskać tutaj a terminy naborów kończą się 19 września br.

Wnioski można składać w różnych naborach, m.in.:

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w przedziale między 60% a 75 % kosztów kwalifikowanych.

Polscy Wnioskodawcy planujący realizację projektu LIFE mogą dodatkowo ubiegać się o współfinansowanie projektu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie pozwala uzupełnić budżet projektu nawet do 95% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo NFOŚiGW udostępnia środki w wysokości do 80 tys. zł na przygotowanie i złożenie wniosków do Programu LIFE.

Wsparcie informacyjne dla Wnioskodawców można uzyskać w Krajowym Punkcie Kontaktowym LIFE prowadzonym przez NFOŚiGW (kontakt).

To nie koniec ery projektów LIFE – Małopolska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.