Mateusz Bródka – Ekodoradca w Gminie Stryszów

W małopolskich gminach pracuje prawie 250 ekodoradców. To specjaliści, którzy na co dzień pomagają mieszkańcom pozyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców. Odwiedzają szkoły, gdzie z powodzeniem dzielą się wiedzą o odnawialnych źródłach energii i jakości powietrza. Poznajcie Mateusza Bródkę, Ekodoradcę w Gminie Stryszów – laureata w Ogólnopolskim Teście Wiedzy JST o czystym powietrzu.

Serdecznie gratuluję znalezienia się w pierwszej trójce w Ogólnopolskim Teście Wiedzy JST o czystym powietrzu! Jak oceniasz swój udział i czy wynik konkursu był dla Ciebie zaskoczeniem?

Bardzo dziękuję. Na początku testu miałem drobne problemy z połączeniem się i wyświetlaniem pytań. Jednakże, w porę udało się wszystko naprawić. Po pierwszych 10-ciu pytaniach nie było mojego nazwiska w pierwszej 10-tce najlepszych osób. Nie ukrywam, że poczułem wówczas zniechęcenie, ale się nie poddałem. Po 20-stu pytaniach byłem już 9. i to mnie podbudowało. Pomyślałem „mam szansę być jednym ze zwycięzców”, skupiłem się i dałem z siebie wszystko. Na koniec, jak zobaczyłem swoje nazwisko na trzeciej pozycji, najpierw nie mogłem uwierzyć, a potem poczułem ogromną radość i dumę, że jednak podołałem.

Co przekonało Cię do udziału w konkursie?

Chciałem sprawdzić swoją wiedzę. Nigdy wcześniej nie brałem udziału w podobnych konkursach i byłem ciekaw czy sobie poradzę. Udział w teście był nieodpłatny, z atrakcyjnymi nagrodami, więc pomyślałem „czemu by nie spróbować?” i się zapisałem.

Jak długo pracujesz jako Ekodoradca i jak wyglądała Twoja ścieżka kariery?

Jako Ekodoradca pracuję od marca 2020 roku. Wówczas nasza gmina włączyła się do realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Pracę zawodową podjąłem dość wcześnie, jeszcze podczas studiów. Zaczynałem na stanowisku w call center jako konsultant telefoniczny w jednej z krakowskich firm. Później awansowałem na stanowisko w back office jako specjalista. Zawsze chciałem pracować z ludźmi i dla ludzi, dlatego moim następnym krokiem był staż w Komisariacie Policji. Po zakończeniu stażu dowiedziałem się o wolnym stanowisku w Urzędzie Gminy Stryszów, zostałem przyjęty i pracuję tu nieprzerwanie od kilku lat.

„Nasz ekodoradca jest również świetnym organizatorem. Mieszkańcy gminy Stryszów chętnie uczestniczą w spotkaniach, które organizuje Pan Mateusz. Dużym powodzeniem cieszą się zarówno spotkania z mieszkańcami, jak i zajęcia o tematyce ekologicznej przeprowadzane z dziećmi w szkołach. Mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnych badań kamerą termowizyjną. Wykonaliśmy już dziesiątki bezpłatnych pomiarów. Cieszę się, że dzięki tym działaniom nasza gmina staje się coraz bardziej przyjazna środowisku.” – podsumował Wójt Gminy Stryszów – Szymon Duman.

W gminie Stryszów organizujesz wiele proekologicznych działań. Jak one wpływają na świadomość ekologiczną mieszkańców?

Proekologiczne działania, które realizuję zwiększają świadomość ekologiczną mieszkańców naszej gminy, zmieniają ich nawyki i podejście do ekologii. Swoimi działaniami obejmuję zarówno seniorów, dorosłych mieszkańców gminy, jak i dzieci oraz młodzież szkolną. Głównie skupiam się jednak na dzieciach i młodzieży szkolnej. Wyznaję zasadę „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym w przyszłości będzie bardziej ekologiczna”. Dzieci to wartościowi słuchacze, którzy już nie raz zmienili podejście swoich rodziców, czy dziadków do tematu ekologii. Warto inwestować w ich wiedzę i ją rozwijać.

Świetny wynik w ogólnopolskim teście świadczy o wysokim poziomie Twojej wiedzy na temat ochrony powietrza atmosferycznego. Jak podnosisz swoje kwalifikacje?

Staram się być na bieżąco, dużo czytam i szukam przydatne informacje. W lipcu br. ukończyłem studia podyplomowe z zakresu ochrony powietrza i energetyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie broniąc pracę dyplomową pn. „Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i życie ludzkie”. Ponadto, uczestniczę w różnych szkoleniach stacjonarnych i webinariach dotyczących tematyki niskiej emisji, ochrony powietrza, rozwiązań proekologicznych i edukacji ekologicznej.

Na co dzień masz do czynienia z wieloma ludźmi. Jak przekonujesz ich do podjęcia działań wpływających na poprawę jakości powietrza?

Codziennie na swojej drodze spotykam różne osoby, o różnym statusie społecznym, zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Z jednymi rozmowa przebiega prościej, z drugimi o wiele ciężej. Czasem trudno jest zmienić mentalność niektórych osób w temacie ekologii. Na to nie ma złotego środka – trzeba próbować. Przede wszystkim próbuję wytłumaczyć moim rozmówcom sens troszczenia się o poprawę jakości powietrza, jej wpływ na całą naszą planetę i zmiany na niej zachodzące. Realizuję to poprzez różne spotkania, rozmowy indywidualne czy wydarzenia, w których biorę udział z ramienia urzędu. Często posiłkuję się powszechnie dostępnymi danymi dotyczącymi wpływu zanieczyszczonego powietrza na choroby układu oddechowego, czy inne choroby wywołane lub spotęgowane przebywaniem w miejscu, gdzie występują przekroczenia substancji szkodliwych w powietrzu.

A jak przekonujesz do zmiany nieekologicznych pieców?

Osobom eksploatującym stare nieefektywne urządzenia grzewcze, staram się przedstawić zalety i korzyści płynące z ich wymiany oraz wskazać ich niebagatelny wpływ na środowisko. Ponadto, swoim rozmówcom pokazuję różne możliwości finansowania inwestycji służących ochronie powietrza. Są to chociażby inwestycje polegające na montażu ekologicznych urządzeń grzewczych, odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji budynków.

Dziękuję bardzo za udzielony wywiad i jeszcze raz bardzo gratuluję zdobytego miejsca. Jesteśmy bardzo dumni, że posiadamy Ekodoradców w Małopolsce z taką wiedzą.