Podsumowanie LIFE Malopolska – maj 2025!

Centrum kompetencji koordynuje działania służące wzmocnieniu wdrażania Programu ochrony powietrza. Zapewnia ciągłe wsparcie i szkolenia dla ekodoradców we wszystkich istotnych dziedzinach. W ramach centrum opracowywane są również narzędzia wspierające pracę ekodoradców.

Najważniejsze wydarzenia:

  • 13 maja w Warszawie odbył się stacjonarny Dzień Informacyjny LIFE, zorganizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wydarzenie to stanowiło centralny punkt tegorocznych działań promujących Program LIFE w Polsce. Była to okazja do wymiany doświadczeń, prezentacji projektów oraz spotkań z przedstawicielami instytucji finansujących i beneficjentami. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Projektu LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze.
  • 15-16 maja w Jadwisinie odbyło się ogólnopolskie seminarium pn. „Miasta i gminy w procesie zielonej transformacji energetycznej”. Seminarium zgromadziło ponad 80 przedstawicieli samorządów lokalnych, instytutów, fundacji i stowarzyszeń z całej Polski, a jego tematem przewodnim była rola miast i gmin w procesie zielonej transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań i szans wynikających z europejskich oraz krajowych polityk klimatyczno-energetycznych. Przedstawiono również możliwości i przykłady wykorzystywania OZE oraz sposoby zwiększania efektywności energetycznej w systemach ciepłowniczych i sektorze budownictwa. Uczestnicy zgłębiali i omawiali te zagadnienia podczas wystąpień ekspertów, dyskusji panelowej oraz sesji dobrych praktyk w małych grupach.
  • 26 maja przedstawiciele Centrum Kompetencji wzięli udział w szkoleniu dotyczącym obsługi i praktycznego wykorzystania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) na poziomie gminnym. Szkolenie zorganizowano z myślą o ekodoradcach, urzędnikach, a także strażnikach gminnych, którzy w swojej pracy korzystają z CEEB.
  • 28 maja Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego opublikował podsumowanie danych od wszystkich gmin i powiatów w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego (POP) w 2024 roku. Podsumowanie realizacji zadań wynikających z Programu zawiera szereg informacji dotyczących m.in.: likwidacji pozaklasowych urządzeń grzewczych, termomodernizacji budynków, inwestycji w OZE. Istotnym elementem podsumowania są także informacje o poniesionych wydatkach i uzyskanych efektach ekologicznych.
  • W 2024 roku zlikwidowano przestarzałe, nieefektywne źródła ciepła na paliwa stałe w 16 273 budynkach i lokalach. Równolegle z wymianą źródeł ciepła, mieszkańcy i samorządy Małopolski zintensyfikowali działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Zrealizowano 6  359 termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz 13  647 inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE).
  • Gminy prowadziły również intensywne działania kontrolne w zakresie egzekwowania przepisów uchwały antysmogowej oraz zakazu spalania odpadów. Łącznie przeprowadzono 24 667 kontroli, w wyniku których stwierdzono 1 677 przypadków nieprzestrzegania zapisów uchwały oraz 852 przypadki spalania odpadów. W całym województwie zorganizowano niemal 500 akcji edukacyjnych. Za ich realizację odpowiadała rosnąca grupa 270 ekodoradców, finansowanych m.in. ze środków Funduszy Europejskich. Małopolska wzbogaciła się także o 58 nowych ekologicznych autobusów i 40 kilometrów tras rowerowych. Przeprowadzono blisko 200 kampanii promujących poruszanie się pieszo, rowerem i komunikacją publiczną.
  • Dzięki tym działaniom emisja pyłu PM10 w 2024 roku spadła o 687 ton, PM2,5 – o 673 tony, a benzo(a)pirenu – o 209 kg.
  • 29 maja odbyło się spotkanie konsultacyjne, na którym przedstawiciele NFOŚiGW przedstawili propozycje dostępu i możliwego zakresu danych dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego lub organizacji pozarządowych do Centralnej Bazy Czystego Powietrza- systemu informatycznego, przeznaczonego do monitoringu realizacji i usprawnienia sprawozdawczości ze stanu wdrożenia Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Przedstawiciele Centrum Kompetencji wzięli udział w kolejnych webinariach z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”.

  • 7.05 – „Jakość powietrza wewnętrznego w domach jednorodzinnych i szkołach”
  • 21.05 – „Ślad węglowy organizacji w kontekście najnowszych zmian regulacyjnych”

C2. Centrum Kompetencji

Aplikacja „Ekointerwencja”

W maju przyjęto 268 zgłoszeń poprzez aplikację dostępną także na stronie internetowej

Wyszczególniono:

  • 161 zgłoszeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
  • 53 zgłoszeń dzikich wysypisk,
  • 31 zgłoszenia wylewania ścieków i zrzutów nieczystości,
  • 23 zgłoszeń zakwalifikowanych jako „inne” zgłoszenia,

Centrum Kompetencji udzieliło odpowiedzi na ponad 70 zapytań skierowanych do UMWM w formie wiadomości e-mail oraz 20 zapytań telefoniczny