„Uchwały antysmogowe od A do Z: wyzwania, rozwiązania i dobre praktyki” – podsumowanie konferencji

2 grudnia br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się kolejna konferencja zorganizowana przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tematem przewodnim spotkania były uchwały antysmogowe oraz wsparcie motywacyjne dla ekodoradców. Wydarzenie zgromadziło 200 pracowników gmin i powiatów.

Wdrażanie uchwał antysmogowych

Jednym z tematów poruszonych podczas konferencji było wdrażanie uchwał antysmogowych, szczególnie w kontekście uchwały antysmogowej dla Małopolski. Od 1 maja 2024 roku bowiem w naszym regionie wszedł w życie zakaz użytkowania kotłów grzewczych poniżej 3 klasy. Obowiązujące  przepisy antysmogowe mają na celu poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie poprawę zdrowia mieszkańców Małopolski. Eksperci podczas wystąpienia przypomnieli kluczowe zasady i przepisy wprowadzone przez uchwały antysmogowe oraz wyjaśnili wszelkie wątpliwości dotyczące interpretacji tych przepisów.

Wsparcie motywacyjne dla ekodoradców

Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas konferencji było wsparcie motywacyjne dla ekodoradców w wykonywaniu ich pracy. Osoby te odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu Programu ochrony powietrza, m.in. pomagając mieszkańcom w dostosowaniu się do obowiązujących przepisów. Często narażani są oni na krytykę, ale także spotykają się z trudnymi wyzwaniami, takimi jak np. ubóstwo mieszkańców. W trakcie spotkania eksperci podkreślili znaczenie odpowiedniego motywowania ekodoradców. Przedstawili propozycje mechanizmów motywacyjnych, które wpływałyby na efektywność działań naszych ekodoradców. Poruszono również kwestie związane z zapobieganiem wypaleniu w pracy, czy też odpornością na stres.

Załączniki: