Wizyta studyjna w Danii z partnerami Projektu LIFE

W dniach od 2 do 6 października 2023 roku, grupa pięćdziesięciu Ekodoradców z województwa małopolskiego odwiedziła Danię. Celem wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń i pozyskanie inspiracji do skutecznego wdrażania działań służących poprawie jakości powietrza. Organizatorami wyjazdu był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii przy współpracy z Ambasadą Danii w Polsce oraz State of Green Denmark.

1. Kopenhaga

Wizyta rozpoczęła się od zapoznania się z projektem pn. REALDANIA, który jest w pełni samofinansującym się stowarzyszeniem filantropijnym zrzeszającym około 175 000 członków. Organizacja wspiera projekty z obszaru ochrony środowiska, budownictwa i innych. Pelle Lind Bournonville, doradca ds. międzynarodowych, przedstawił miejskie programy klimatyczne „DK2020” i „Klimaalliancen”. Była to doskonała okazja poznania sposobów radzą sobie przez miasta z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi.

Wizyta w RealDania

Następnie grupa udała się do STATE OF GREEN, której działania opierają się na międzynarodowych partnerstwach, rozwiązaniach w zakresie energii, wody i gospodarki o obiegu zamkniętym. Dyrektor działu analiz – Ulrik Raabjerg Sondergaard – przedstawił założenia duńskiej zielonej transformacji. Była to okazja do poznania innowacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i strategii wdrażanych przez duńskie miasta. Swoje prezentacje wygłosili także przedstawiciele Duńskiego Ministerstwa Środowiska.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Velux Living Places, gdzie Marie Elkjaer opowiadała o koncepcji miejsc do życia przyjaznych środowisku. Następnie uczestnicy zwiedzili historyczną drewnianą osadę Banegaarden.

2. Sønderborg

Trzeciego dnia wyjazdu uczestnicy udali się do Sonderborgu, gdzie poznali założenia PROJEKT ZERO. Allan Pilgaard Jensen przedstawił lokalne rozwiązania ukierunkowane na dekarbonizację miasta.

Kolejnym punktem programu była wizyta w centrali firmy DANFOSS. Przedstawiciele firmy zaprezentowali jej strategię i idee związane z ESG. Uczestnicy mieli okazję poznać nowoczesne technologie związane z dekarbonizacją i inteligentnymi rozwiązaniami stosowanymi w punktach usługowych.

3. Aarhus

Kolejnego dnia uczestnicy zostali przyjęci w Aarhus przez przedstawicieli Urzędu Miasta. Elinor Bek Thomsen oraz Janne Roesen przedstawili plan klimatyczny dla miasta. Omówiono także przykłady wdrożeń związanych z polityką czystego powietrza oraz efektywnością energetyczną budynków.

Następnie uczestnicy odwiedzili DOKK 1, gdzie poznali projekt DIVAIRcity Aarhus City Lab dotyczący jakości powietrza. Hans Christian Bugge opowiedział o Smart City i znaczeniu technologii dla różnych aspektów rozwoju miasta.

Ostatnim punktem programu w Aarhus była wizyta lokalna w Plushusene. Tam ekodoradcy zwiedzili kompleks mieszkalny przyjazny dla środowiska.

4. Middelfart

Ostatniego dnia wyjazdu uczestnicy udali się do Middelfart, znanego jako „ClimateCity”. Tam Morten Westergaard przedstawił działania związane z walką ze zmianami klimatycznymi w regionie. Następnie odwiedzili Føns Nærvarme, gdzie lokalna społeczność założyła ciepłownię miejską, prawdopodobnie najmniejszą w Danii.

Wizyta w Danii była pełna inspirujących spotkań i prezentacji. Uczestnicy mieli okazję poznać innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz walki ze zmianami klimatycznymi. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji Projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021”.