Zmień piec

Dlaczego powietrze jest tak bardzo zanieczyszczone?

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce są piece i kotły na węgiel i drewno – a więc urządzenia używane w domach oraz w małych zakładach produkujących np. meble czy buty. Popularnie nazywane są „kopciuchami”, ponieważ wypuszczają do powietrza duże ilości dymu i zanieczyszczeń. Często spalany jest w nich węgiel niskiej jakości, np. miał i muł węglowy, a nawet śmieci, co jeszcze bardziej zwiększa toksyczność powietrza.

niska emisja

Udział niskiej emisji w stężeniu zanieczyszczeń w Małopolsce

Wymień stary piec!

Zamień swojego „kopciucha” na ogrzewanie z miejskiej sieci, gaz lub pompę ciepła – to rozwiązania najbardziej przyjazne powietrzu. Jeśli jest to niemożliwe, wybierz nowoczesny kocioł na drewno, pelet lub węgiel. Stare piece emitują 10 razy więcej pyłu niż te nowoczesne z certyfikatem ekoprojektu. Nie tylko węgiel szkodzi powietrzu. Również spalanie drewna w starych kotłach czy kominkach powoduje emisję dużych ilości pyłów i benzo[a]pirenu.

Decydując się na ogrzewanie drewnem lub węglem, wybierz nowoczesny kocioł z certyfikatem ekoprojektu. Lista takich kotłów i ogrzewaczy jest dostępna na naszej stronie:

Niskoemisyjne kotły i ogrzewacze na paliwa stałe

Piec Na Węgiel

Emisja pyłu z kotła na węgiel

Piec Na Drewno

Emisja pyłu z kotła na drewno

Kominek

Emisja pyłu z kominka

Czy opłaca się palić złej jakości węglem w starym kotle?

Wymieniając stary piec lub kocioł na nowy, skorzystasz nie tylko zdrowotnie, ale również finansowo. „Kopciuchy” są znacznie mniej wydajne niż nowoczesne urządzenia grzewcze.

Nowoczesne kotły niskoemisyjne mają bardzo wysoką sprawność – ok. 87%. Oznacza to, że z każdej jednostki węgla wykorzystywane jest aż 87% energii w nim zawartym. Sprawność „kopciuchów” to ok. 50% – co oznacza, że aż połowa energii zawartej w paliwie nie jest wykorzystywana – marnuje się.

Koszty Ogrzewania Węglem

Porównanie kosztów ogrzewania w starym i nowoczesnym kotle według cen z listopada 2016 r.

Koszt ogrzewania w starym piecu lub kotle mułem, który jest odpadem węglowym jest praktycznie taki sam jak koszt ogrzewania wysokokalorycznym węglem w kotle nowoczesnym. W skali roku różnica ta to około 250 zł rocznie, czyli około 65 groszy dziennie. Zatem, koszt ogrzewania w przypadku wymiany starego kotła węglowego, na nowy, niskoemisyjny, pozostaje na niemal takim samym poziomie. Natomiast różnica w koszcie ogrzewania między mułem (1390 zł), a węglem dobrej jakości (1438 zł) to 48 zł rocznie czyli 13 groszy dziennie.

Koszty Ogrzewania Miałem

Porównanie kosztów ogrzewania mułem, miałem i ekogroszkiem według cen z września 2017 r.

Kotły spełniające wymagania ekoprojektu zużywają o wiele mniej paliwa, dlatego koszt ogrzewania nie wzrasta nawet przy droższym, lepszej jakości opale. Za ogrzewanie domu zapłacisz tyle samo, a powietrze będzie czystsze. Za kilka lat, kiedy i tak będziesz musiał wymienić swój kocioł, bo stary będzie już zużyty, w sprzedaży będą dostępne tylko kotły o wymaganiach ekoprojektu. Warto wymienić kocioł już teraz!

Sprawdź koszty ogrzewania dla różnych źródeł na naszej stronie:

Kalkulator emisji i kosztów ogrzewania

 

Możesz przestać truć siebie i innych i nie musi to dużo kosztować!

Zmień piec

Aktualizacja: 2019-02-06