14 listopada Dzień Czystego Powietrza – planowane wydarzenia w Małopolsce

dzień czystego powietrza Nasze Powietrze

We wtorek 14 listopada przypada Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji Ekodoradcy realizujący projekt zintegrowany LIFE pn.: „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” zaplanowali szereg interesujących wydarzeń w swoich gminach.

W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza zorganizowane zostaną między innymi: prelekcje dla dzieci i młodzieży, spotkania z mieszkańcami gmin w urzędach, które w tym konkretnym dniu otwarte będą dłużej niż zwykle, wręczenie nagród w ramach przeprowadzonych konkursów w zakresie czystego powietrza dla dzieci i młodzieży, happeningi oraz przemarsze ulicami gmin, wystawy prac plastycznych dzieci i młodzieży, bezpłatne badania spirometryczne oraz wiele innych inicjatyw mających na celu zwrócenie uwagi na problem złej jakości powietrza w Małopolsce.

Organizacja Dnia Czystego Powietrza w Małopolsce wpisuje się w obchody 25-lecia programu LIFE Unii Europejskiej.

Serdecznie zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniach organizowanych w Państwa gminach (szczegółowych informacji udzielają urzędy poszczególnych gmin).

Wydarzenia

Andrychów – uroczysta gala oraz rozstrzygnięcie konkursu pt.: “Czyste powietrze – wspólna sprawa” – XXIV Gminny Konkurs Ekologiczny. Wydarzenie dedykowane jest dzieciom w wieku przedszkolnym oraz szkolnym.

Bochnia (miasto) – rozstrzygnięcie konkursu “Mój pomysł na walkę z NISKĄ EMISJĄ”, wystawa prac konkursowych oraz wręczenie nagród. Konkurs, dedykowany trzem kategoriom wiekowym, polega na przygotowaniu prac plastycznych, prac literackich oraz klipu filmowego promujących walkę  z niską emisją.

Bolesław (pow. olkuski) – happening pt.: „Smog albo zdrowie” dla dzieci klas I-III. Planuje się przejście z transparentami przez miejscowość Krzykawa. W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza odbędzie się również finał gminnego konkursu plastycznego “Smog albo zdrowie” dla uczniów klas 0-III.

Bukowina Tatrzańska – spotkanie Ekodoradcy z dziećmi i młodzieżą gimnazjalną szkół Gminy Bukowina Tatrzańska biorącymi udział w konkursie “Pomóż Oczyścić Powietrze w Naszej Gminie”.

Bystra Sidzina – rozstrzygnięcie konkursu „Dbam o czyste powietrze” oraz wystawa prac konkursowych.

Chełmiec – rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem “Gmina Chełmiec – Nasze powietrze w Naszych rękach“. Dzieci przygotują prace plastyczne oraz hasła promujące czyste powietrze, następnie planowany jest przemarsz dzieci i młodzieży ulicami gminy pod hasłem „Zgadnij jakie dziś mamy powietrze” Dzieci wyposażone w ilustracje obrazujące jakość powietrza wyruszą na spacer wchodząc po drodze do sklepów, aptek, budynków użyteczności publicznej z pytaniem do dorosłych: “Jaką mamy dziś jakość powietrza”, ”Jaki dzień dzisiaj obchodzimy” prawidłową odpowiedź dzieci nagrodzą słodkim upominkiem.

Ciężkowice – spotkanie Ekodoradcy z przedszkolakami, edukacja, zabawy, konkursy.

Czernichów – Ekodoradca zaprasza na dzień otwarty, w ramach Dnia Czystego Powietrza, chętnym mieszkańcom zostaną rozdane ankiety bazy inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce – za jej wypełnienie Ekodoradca przewidział ekologiczny upominek skrzydłokwiat – roślinę pozytywnie wpływającą na jakość powietrza w mieszkaniu. Jednocześnie mieszkańcy będą mieli okazje zapoznać się z działaniem kamery termowizyjnej oraz będą mogli zgłosić swój budynek mieszkalny do przeprowadzenia badania za jej pomocą.

Dąbrowa Tarnowska – Ekodoradca organizuje warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej. Przedłużone zostaną również godziny pracy Ekodoradcy w tym dniu, celem udzielania porad zainteresowanym osobom.

Dobczyce – Ekodoradca przeprowadzi lekcję w zakresie ochrony powietrza w jednej ze szkół w Gminie Dobczyce.

Gdów – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn.:”Zmieniamy powietrze na lepsze”. Prace laureatów ozdobią między innymi kalendarz gminny na 2018 r.

Gołcza – Ekodoradca przeprowadzi prelekcje, ćwiczenia oraz konkursy dla uczniów szkoły podstawowej w Gołczy w zakresie ochrony powietrza.

Gorlice (miasto) – Ekodoradca zaplanował wydanie książki pt. „EkoBajka”. Autorem tekstu jest uczennica, która wygrała konkurs literacki, natomiast autorem ilustracji jest pracownik Gorlickiego Centrum Kultury. Książka ujrzy światło dziennie w dniu 14 listopada, natomiast w kolejnych tygodniach zostanie rozdystrybuowana w szkołach i przedszkolach Miasta Gorlice.

Iwkowa – Ekodoradca przeprowadzi konkurs plastyczny o tematyce ochrony powietrza. Wyniki zostaną ogłoszone w postaci fotorelacji.

Kamionka Wielka – Ekodoradca poprowadzi spotkanie dot. jakości powietrza w Gminnym Ośrodku Kultury, słuchaczami będą dzieci mieszkające w gminie.

Kocmyrzów-Luborzyca – Ekodoradca planuje przeprowadzenie akcji edukacyjnych w gminnych szkołach.

Koniusza – Gmina Koniusza organizuje konkurs plastyczny, w którym zainteresowane dzieci (ze wszystkich szkół podstawowych) dowolną techniką będą wykonywać pracę z hasłem „Zmieniamy powietrze na lepsze”.

Kraków – Ekodoradcy z gminy Kraków organizują Punkt informacyjny w jednym z  Punktów Obsługi Mieszkańców . W dniu tym, w  godzinach od 10.00-18.00 udzielać będą informacji osobom zainteresowanym dotacjami na  wymianę systemu ogrzewania na proekologiczny oraz odnawialne źródła energii.

Limanowa (miasto) – Ekodoradca przeprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej w Mieście Limanowa.

Liszki – Ekodoradca przeprowadzi zajęcia w szkole w Mnikowie. Następnie planowane jest przekazanie oczyszczaczy powietrza do placówek oświatowych

Łapsze Niżne – Ekodoradca zaplanował przedstawienie teatralne dla dzieci o tematyce ochrony powietrza.

Łącko – Ekodoradca zaplanował organizację spotkań z dziećmi w szkole w Łącku o charakterze edukacyjnym.

Miechów – w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta Miechów odbędą się warsztaty dla dzieci o tematyce ochrony powietrza (9:00-10:00, 10:00-11:00, 11:00-12:00, 12:00-13:00). Dodatkowo 14 listopada odbędzie się  oficjalne rozstrzygnięcie konkursu pn.: „Czyste powietrze wokół nas”.

Mszana Dolna (gmina) – w dniach 13-17 listopada w budynku Urzędu Gminy Mszana Dolna odbędzie się wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników konkursu “Czyste powietrze w Gminie Mszana Dolna”.

Nawojowa – wydłużony dzień pracy Ekodoradcy.

Nowy Targ – 14 listopada w ramach Dnia Czystego Powietrza odbędzie się Dzień Otwarty Ekodoradcy Urzędu Gminy Nowy Targ. Od godziny 7:00 do godziny 17:00 w pokoju nr. 111 będzie można uzyskać informację nt. ochrony powietrza, aktualnych dotacji, uchwały antysmogowej oraz projektu zintegrowanego LIFE IP MALOPOLSKA.

Oświęcim (gmina) – Ekodoradca przekaże do szkół i przedszkoli tablice informacyjne dotyczące jakości powietrza.

Pałecznica – Dzień otwarty urzędu dla mieszkańców gminy. Urząd czynny  do godz. 19:00, Ekodoradca będzie udzielał porad i służył pomocą w zakresie dbania o powietrze.

Piwniczna – Zdrój – Ekodoradca planuje utworzenie stanowisko „Ekoporady” w centrum miasta (rynek), gdzie będzie udzielał porad mieszkańcom i rozdawał materiały edukacyjne w zakresie ochrony powietrza.

Podegrodzie – Ekodoradca organizuje konkurs plastyczny dla uczniów z terenu Gminy Podegrodzie pod nazwą „Co ja mogę zrobić aby powietrze było czystrze?”.

Poronin – przedłużone godziny pracy Ekodoradcy w dniu 14 listopada do godziny 17:00

Rabka-Zdrój – Ekodoradca planuje podpisanie pierwszych umów na wymianę pierwszych kotłów w ramach udzielonego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego.

Raciechowice – w związku z Dniem Czystego Powietrza oraz z ostatecznym terminem podpisywania umów na odnawialne źródła energii z mieszkańcami Gminy Raciechowice, Ekodoradca będzie przyjmował zainteresowanych do godziny 17:30 lub do ostatniej zainteresowanej osoby.

Radziemice – Ekodoradca organizuje uroczysty gminny przemarsz dzieci i młodzieży z transparentami, promującymi czyste powietrze.

Ryglice – Dzień otwarty urzędu. Urząd czynny do 19:00. Ekodoradca udzieli informacji dla mieszkańców na temat wymiany kotłów, instalacji solarnej oraz innych zagadnień w zakresie ochrony powietrza.

Rzepiennik Strzyżewski – Ekodoradca zorganizuje spotkanie z mieszkańcami gminy w zakresie informacji o dofinansowaniu udzielanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego.

Skawina – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina zaprasza na VI TARGI ekoCIEPŁA, które odbędą się we wtorek, 14 listopada 2017 r.  na Rynku w Skawinie, w godz. 10.00-16.00. Hasłem przewodnim tego wydarzenia jest „Pellet i gaz nie taki straszny”.  Podczas VI Targów ekoCIEPŁA pojawią się stoiska producentów kotłów gazowych jak również producentów kotłów na pellet. Będzie można dowiedzieć się jak działają kotły gazowe oraz zasilane na pellet, porównać różne rodzaje źródeł ciepła, jak również uzyskać szczegółowe informacje w zakresie obowiązujących wobec nich wymogów. Z kolei Ekodoradca będzie udzielać informacji o możliwości uzyskania dotacji w tym zakresie.

Słomniki – przedłużone godziny dni pracy Ekodoradcy w dniu 14 listopada.

Spytkowice – W dniu 14 listopada Ekodoradca zaplanował organizację konkursu fotograficznego pt.: „Smog w Spytkowicach”. W tym dniu na terenie gminy zostaną również rozdystrybuowane ulotki informacyjne dotyczące uchwały antysmogowej.

Stary Sącz – Ekodoradca udzieli eko-porad na starosądeckim rynku wszystkim zainteresowanym mieszkańcom gminy.

Sucha Beskidzka – Ekodoradca zaplanował szereg działań w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza. 14 listopada odbędzie się bezpłatne badanie spirometryczne dla mieszkańców na płycie rynku w godz. 9:00 – 15:00; happening dzieci ze szkół podstawowych i przedszkola oraz konkurs na transparent nawołujący do dbania o czyste powietrza, a także zostanie wystawione przedstawienie artystyczne o tematyce zanieczyszczenia powietrza dla młodszych dzieci (do 3 klasy podstawówki) o godz. 13:00 w szkole podstawowej nr 1.

Szczucin – w dniu 14 listopada Ekodoradca będzie udzielał porad, rozdawał ulotki i broszury w zakresie ochrony powietrza dla mieszkańców Szczucina. Stanowisko zostanie utworzone na Sali Narad Urzędu Miasta i Gminy (parter budynku).

Szczurowa – w ramach Dnia Czystego Powietrza Ekodoradca zaplanował spotkania z dziećmi, oraz mieszkańcami gminy oraz wykonanie zdjęcia w maskach przeciwpyłowych z transparentami w zakresie zanieczyszczenia powietrza.

Świątniki Górne – „POCZYTAJ MI…O SMOGU” – wspólne czytanie książki pt. „Uwaga! Alarm! Smogosmok!” w przedszkolach na terenie Gminy Świątniki Górne. Ekodoradca przekaże również do przedszkoli tablice informujące o stanie jakości powietrza.

Tarnów – Ekodoradca zainicjował we wszystkich tarnowskich szkołach przeprowadzenie zajęć o tematyce ochrony powietrza. Ekodoradca poprowadzi w tym dniu zajęcia w tym zakresie dla dzieci z jednego z tarnowskich przedszkoli.

Tomice – przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny pn: „Czyste Powietrze w Gminie Tomice”. Dzieci do klasy VI szkoły podstawowej będą wykonywały prace plastyczne, natomiast klasa VII oraz gimnazjum przygotują hasło promujące czyste powietrze w gminie. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 listopada.

Tuchów – Świętowanie Dnia Czystego Powietrza odbędzie się w Domu Kultury w Tuchowie. O godz. 13:00 planowane jest rozstrzygnięcie konkursu „Czyste powietrze otacza mnie”.

Wadowice – Ekodoradca przeprowadzi warsztaty dla dzieci w jednej ze szkół podstawowych na terenie gminy.

Wieliczka – 14 listopada wydłużony zostanie czas pracy Ekodoradcy. Planowana jest również wizyta edukacyjna w Przedszkolu Samorządowym w Wieliczce.

Wieprz – z okazji dnia czystego powietrza Ekodoradca przeprowadzi zajęcia dedykowane powyższemu zagadnieniu w szkołach w gminie.

Wierzchosławice – 14 listopada zostanie utworzony Zielony Punkt przed Urzędem Gminy, natomiast w dniu 15 listopada zaplanowane są bezpłatne badania spirometryczne na parkingu przy Centrum Zdrowia Wierzchosławice lub parkingu przy Centrum Kultury Wsi Polskiej (informacji w tym zakresie udziela gmina).

Wolbrom – dzień otwarty w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom, wszystkim zainteresowanym osobom Ekodoradca Gminy Wolbrom udzieli porad w zakresie ochrony jakości powietrza oraz możliwej do uzyskania pomocy finansowej.

Zakliczyn – przedłużone godziny pracy Ekodoradcy w dniu 14 listopada.

Obchody Dnia Czystego Powietrza realizowane są w ramach działania E.2 „Lokalne działania informacyjno-edukacyjne w zakresie ochrony powietrza” projektu zintegrowanego LIFE pn.: „Wdrażanie Programu ochrony powietrza w województwie małopolskim – Małopolska w zdrowej atmosferze”, wspieranego z programu LIFE Unii Europejskiej.

25 lat LIFE dzień czystego powietrza