Dziś światowe święto roweru. W projekcie LIFE obchodzimy je na co dzień!

3 czerwca to Światowy Dzień Roweru. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła to święto przed czterema laty, gdyż rower jest światowym symbolem zrównoważonego transportu. Dobrze o tym wiedzą pracownicy Projektów Zintegrowanych LIFE, działających przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Skąd tyle szumu o pojazd na dwóch kółkach? Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek. Z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ aż 13 jest bezpośrednio powiązanych z rowerem.

Do najważniejszych zalet transportu rowerowego należy znaczące ograniczenie CO2 i gazów  cieplarnianych do atmosfery, a zatem przyczynianie się do poprawy jakości powietrza i spowolnienie zmiany klimatycznej. Wybranie dwóch zamiast czterech kółek pozwala zaoszczędzić średnio 100 gram emisji CO2 na każdym kilometrze. Wg badań opublikowanych w ubiegłym roku w czasopiśmie „Transportation Research”, przeciętna osoba, która zamienia rower na samochód tylko na jeden dzień w tygodniu, zmniejsza swój ślad węglowy o 3,2 kg CO2 (to ekwiwalent przejechania 10 km samochodem). Zastępowanie jednej samochodowej podróży dziennie rowerem przez cały rok zmniejszy ślad węglowy mieszkańca miasta o ponad pół tony CO2. To ekwiwalent jednej podróży samolotem z Londynu do Nowego Jorku.

Zespół Ochrony Powietrza oraz Zespół Klimatu na rowerach

Do fizycznych korzyści płynących z regularnej jazdy na rowerze należą m.in. poprawa kondycji, wspomaganie serca i układu krążenia i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Półgodzinna jazda na rowerze to także doskonała rehabilitacja dla zastanych podczas pracy biurowej mięśni, stawów i kręgosłupa. Korzystanie z roweru, jak każdy wysiłek fizyczny, pobudza także w organizmie wydzielanie się serotoniny i endorfin, odpowiedzialnych za poczucie szczęścia.

Wszystkie rowerowe korzyści biorą pod uwagę pracownicy Projektów Zintegrowanych LIFE, odpowiadających za poprawę jakości powietrza oraz ochronę klimatu. W Zespole Ochrony Powietrza, Zespole Klimatu oraz Zespole ds. Zarządzania Finansowego na 27 osób aż 15, łącznie z dyrektorem, na co dzień dojeżdża do pracy na rowerze