„E-Know – 4 Żywioły – Człowiek 2050” – UJ inspiruje na rzecz ochrony klimatu

W czwartek 16-go listopada 2023 roku, po raz drugi Uniwersytet Jagielloński wraz z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie zorganizował konferencję z cyklu „ECO KONGRES” pn. „E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050″. Podczas konferencji poruszono kluczowe zagadnienia związane z ekologią, zmianami klimatu, zrównoważonym rozwojem i przyszłością naszej planety.

Młodzież w centrum uwagi

Z myślą o młodzieży zorganizowano Krakowski Test Wiedzy o Klimacie. 113 uczestników testu musiało się zmierzyć z 40 pytaniami przygotowanymi przez Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. Inicjatywa ta ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej wśród młodego pokolenia.

Inspirujące Wystąpienia  

Gościem specjalnym konferencji był Jasiek Mela, podróżnik i aktywista społeczny, który mimo utraty ręki i nogi w wypadku w wieku 13 lat, zdobył Biegun Północny. Mela przekazywał swoje spostrzeżenia na temat widocznych zmian klimatycznych, szczególnie w Arktyce, motywując do aktywnego działania.

Instalacje artystyczne

Integralną część konferencji stanowiła inspirująca instalacja artystyczna, ukazująca cztery żywioły i informująca o zmianach, jakie zachodzą na Ziemi w kontekście ewolucji klimatu. Instalacja nie tylko przyciągała uwagę uczestników, ale także wpisywała się w tematykę debaty.

Dyskusje o klimacie, środowisku i jakości powietrza

Podczas konferencji „E-Know – 4 Żywioły – Człowiek 2050”, odbyła się ciekawa rozmowa, gdzie Ewa Całus – Pełnomocnik Prezydenta m. Krakowa ds. Klimatu wraz z ekspertami: dr. Mateuszem Chaberskim, dr. Bohdanem Widłą oraz Anną Dworakowską z Krakowskiego Alarmu Smogowego dyskutowali nt. wpływu naszych działań na środowisko, wyzwań w modzie i roli dużych firm technologicznych. Panel skupił się na rozwijaniu świadomości społeczeństwa akademickiego i ochronie środowiska, stawiając na innowacyjne pomysły i potrzebę zaangażowania społecznego.

Projekty LIFE MAŁOPOLSKA w świetle jupiterów

W trakcie konferencji obecni byli reprezentanci projektów LIFE MAŁOPOLSKA – „Małopolska w zdrowej atmosferze”, LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii oraz ekoMałopolska. Na specjalnym stoisku poświęconym projektom odbywał się quiz wiedzy ekologicznej, w którym uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę i zapoznać się z aktywnościami Województwa Małopolskiego w zakresie ochrony środowiska. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane różnorodnymi gadżetami, a specjaliści z Centrum Kompetencji dzielili się wiedzą na temat realizacji projektów oraz informacjami o ich osiągnięciach i sukcesach.

Współpraca i Wsparcie

„E-Know – 4 Żywioły – Człowiek 2050” to nie tylko konferencja naukowa, ale także platforma inspiracji i dialogu na temat naszej roli w kształtowaniu ekologicznej przyszłości. Uniwersytet Jagielloński razem z partnerami udowadnia, że nauka, edukacja i aktywizm społeczny są kluczowe dla skutecznej walki z wyzwaniami środowiskowymi.