Ekodoradcy organizują Dzień Czystego Powietrza

Dzień Czystego Powietrza

O tym, że czyste powietrze jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba raczej nikogo przekonywać. W ostatnich latach ustanowiony został Dzień Czystego Powietrza, który obchodzony jest każdego roku właśnie 14 listopada. Jak co roku małopolscy Ekodoradcy włączyli się w obchody, które będą trwały cały miesiąc.

Ekodoradcy w akcji

Edukacja i wsparcie mieszkańców w procesie wymiany starych pieców, to główne działania Ekodoradców. W całej Małopolsce pracuje ich już ponad 230. To w naszym województwie po raz pierwszy utworzono urzędnicze stanowiska Ekodoradców, które dziś są także w województwach: śląskim, opolskim i mazowieckim.  Stało się to głównie za sprawą programu zintegrowanego LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Województwo małopolskie jest liderem tego projektu, a jego głównym założeniem jest poprawa jakości powietrza w regionie. Ekodoradcy upowszechniają proekologiczne zachowania wśród każdej grupy społecznej.

Praca ekodoradcy to przede wszystkim praca z ludźmi. Chętnie organizujemy wydarzenia o tematyce ekologicznej. Prelekcje w szkołach, pikniki rodzinne, a także zebrania z mieszkańcami. Tym razem odwiedziłam Środowiskowy Dom Samopomocy. Pytaniom o odnawialne źródła energii nie było końca” – relacjonuje Katarzyna Barczyk Łyczak – ekodoradczyni z Wolbromia

Ekodpradcy, oprócz prowadzenia działań informacyjnych, pomagają mieszkańcom w pozyskiwaniu dotacji na ocieplenie domów oraz wymianę pieców w budynkach mieszkalnych. Gminy, w których zatrudnieni są Ekodoradcy osiągają lepsze efekty w zakresie wymiany kotłów niż pozostałe. Średnia liczba wymienionych kotłów w gminach będących partnerami projektu LIFE jest 3‑krotnie wyższa niż średnia dla pozostałych gmin.

Heppeningi, prelekcje w szkołach i spotkania z mieszkańcami to ważny element edukacji ekologicznej. Dzień Czystego Powietrza to świetna okazja do tego by porozmawiać o  nowoczesnych, odnawialnych źródłach energii. Ekodoradcy docierają do wszystkich grup wiekowych, a na ich wiedzę mogą liczyć zarówno uczniowie, jak i seniorzy.

Wkrótce na stronie www.powietrze.malopolska.pl pojawia się relację z akcji organizowanych przez Ekodoradców.

Happening z udziałem dzieci i młodzieży w Suchej Beskidzkiej
Happening z udziałem dzieci i młodzieży w Suchej Beskidzkiej
Wizyta ekodoradcy w ŚDS w Wolbromiu