Europejski Tydzień Mobilności 2023

Rozpoczynamy coroczny, Europejski Tydzień Mobilności (European Mobility Week)! To wydarzenie, które skupia uwagę całej Europy na kwestiach zrównoważonego transportu, ekologii oraz energooszczędności. Województwo Małopolskie już po raz kolejny staje na wysokości zadania, aktywnie włączając się w obchody tego wyjątkowego tygodnia. Warto dowiedzieć się, czym jest European Mobility Week, jakie ideały promuje oraz jakie atrakcje czekają w Małopolsce podczas tegorocznych obchodów.

Coroczne święto zrównoważonego transportu

Europejski Tydzień Mobilności to inicjatywa, która narodziła się w 2002 roku i od tamtej pory zyskuje na popularności, angażując coraz większą liczbę miast i regionów w całej Europie. To tydzień, podczas którego promowany jest zrównoważony transport. Taki, który dba się o środowisko i redukuje emisję szkodliwych substancji. Zachęca on także do korzystania z alternatywnych środków transportu, takich jak: rower, komunikacja publiczna czy chodzenie pieszo.

Oszczędzaj energię!

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności skupia się na bardzo aktualnym temacie – oszczędzaniu energii. W dobie zmian klimatycznych rozsądne gospodarowanie energią staje się ważną kwestią. Hasło podkreśla jakie znaczenie ma zmniejszenie zużycia energii w naszych codziennych podróżach. Oznacza to m.in. promowanie środków transportu niskoemisyjnego, takich jak rowery, hulajnogi elektryczne, komunikacja publiczna czy carpooling. Takie zachowania przyczyniają się m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Małopolska w obchodach Europejskiego Dnia Mobilności

Województwo Małopolskie włącza się w tegoroczne obchody z dużym zaangażowaniem. Jednym z kluczowych, tradycyjnych już wydarzeń jest „Dzień bez samochodu”, który odbędzie się 22 września. Tego dnia mieszkańcy Małopolski będą mieli wyjątkową możliwość skorzystać z biletu kolejowego za jedynie złotówkę. To znakomita okazja, aby pozostawić swoje samochody w garażach i podróżować środkiem komunikacji publicznej, który nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale także oszczędza energię. Więcej o akcji można przeczytać tutaj.

Również małopolskie miasta i gminy aktywnie angażują się w obchody Europejskiego Dnia Mobilności, organizując prelekcje, ekostanowiska oraz akcje, które promują zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczną. Obchody Europejskiego Dnia Mobilności mogą bowiem przyjąć różne formy – od spacerów z przewodnikiem po przejażdżki rowerowe, gry uliczne po wykłady publiczne. W tym roku Województwo Małopolskie przygotowało także specjalną prezentację o oszczędzaniu energii, którą można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Jest ona udostępniona do pobrania na końcu artykułu.

Zgłoś swoje pomysły

Do tej pory zgłosiło się już 146 miast i gmin z Polski. Zapraszamy pozostałe jednostki do przyłączenia się do kampanii oraz rejestracji organizowanych wydarzeń. Zgłaszanie swoich pomysłów jest proste – wystarczy odwiedzić stronę internetową Komisji Europejskiej, gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy. To szansa na zaprezentowanie kreatywnych projektów, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców Małopolski i wspierania ekologicznego transportu. 

Załączniki