Europejski Tydzień Mobilności 2024 w Małopolsce

W dniach 16 – 22 września 2024 roku obchodziliśmy kolejną edycję Europejskiego Tygodnia Mobilności. Pomysłodawcą kampanii jest Komisja Europejska.  Kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat zrównoważonej mobilności, ochrony powietrza oraz kształtowaniu proekologicznych nawyków.

Podróż za złotówkę

Koleje Małopolskie przygotowały ofertę dla podróżnych w postaci specjalnych biletów – „Małopolski bilet na Dzień bez samochodu”. 22 września pasażerowie podróżowali bez ograniczeń pociągami Kolei Małopolskich i autobusami Małopolskich Linii Dowozowych za symboliczną złotówkę.

Na zakończenie Europejskiego Tygodnia Mobilności czyli 22 września w wielu miejscowościach zorganizowano „Europejski dzień bez samochodu”. Za przykładem Krakowa i Tarnowa, gdzie obowiązywała darmowa komunikacja miejska, poszły również inne miejscowości, jak chociażby: Brzesko czy Limanowa.

Źródło: www.krakow.pl

Małopolskie gminy stawiają na ekologię

Jak co roku, Małopolskie gminy licznie włączyły się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. W wielu gminach zorganizowano liczne konkursy i warsztaty.

Europejski Tydzień Mobilności 2024 w Małopolsce zakończył się sukcesem, angażując zarówno duże miasta, jak i mniejsze gminy w liczne proekologiczne inicjatywy. Wspólne działania, takie jak darmowa komunikacja miejska, konkursy, edukacyjne zajęcia w szkołach czy różnorodne wydarzenia promujące aktywny transport, przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności. Małopolskie gminy po raz kolejny udowodniły, że ochrona środowiska i dbałość o zdrowie mieszkańców mogą iść w parze z kreatywnymi rozwiązaniami transportowymi, dając pozytywny przykład na przyszłość. – podsumował wicemarszałek Ryszard Pagacz

Myślenice – W dniach 16-17 września gminni ekodoradcy prowadzili zajęcia edukacyjne w czterech szkołach podstawowych. Lekcje były adresowane dla klas IV-VI i łącznie wzięło w nich udział 339 uczniów oraz 16 nauczycieli.

Źródło: UMiG Myślenice

Kraków – miasto przygotowało szereg atrakcji dla dużych i małych.

  • Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej zorganizowało prelekcje.
  • W ramach Wielkiej Lekcji Ekologii zorganizowano wydarzenie plenerowe dla całych rodzin przy Tauron Arena Kraków.
Źródło: www.krakow.pl
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zorganizowało paradę tramwajów
  • Rowerzyści mogli sprawdzić stan techniczny swoich rowerów podczas bezpłatnych kontroli rowerowych

Niepołomice – gmina wzięła udział w kampanii promującą bezpieczeństwo ruchu drogowego, szczególnie wokół szkół podstawowych.
W ramach projektu Cities@Heart, we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska, rozpoczęła się pilotażowa akcja polegająca na zmianie organizacji ruchu przy Szkole Podstawowej nr 1. Przearanżowanie okolicy obejmuje m.in. usystematyzowanie sposobu zatrzymywania się i parkowania aut podjeżdżających pod szkołę oraz organizację bezpiecznych miejsc dla pieszych. Celem pilotażu jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale także promowanie ekologicznych form transportu, takich jak rowery, hulajnogi i spacery.

Skawina – gmina zorganizowała szereg akcji edukacyjnych:

  • IV Festiwal chodzenia – przejazd Skawińską Komunikacją Gminną i masz pieszy z Ochodzy do Skawiny wraz z grupą WALKirie-Kijowa wataha – trasa ok. 9km
Źródło: UMiG Skawina
  • Przejazd rowerowy ulicami Skawiny „Skawińska masa krytyczna” – organizowany przez „Rowerową Skawinę”.

  • Seans filmów w Miejskiej Bibliotece Publicznej – związanych ze zrównoważonymi formami transportu oraz promowaniem idei aktywnej mobilności.
  • „Śladami mobilności w Skawinie: Historyczne punkty na mapie miasta” – wyjątkowy spacer historyczny śladami miejsc związanych z mobilnością. Start spaceru w Rynku w Skawinie.
  • Linia specjalna S0 – obsługiwana zabytkowym taborem MPK Kraków. Bezpłatny przejazd z pamiątkowymi biletami na trasie Skawina SCK – Skawina Korabniki.
  • konkurs „Krok po kroku – Wyzwanie chodzenia”. Konkurs będzie polegał na liczeniu kroków i robieniu ich jak najwięcej.
Źródło: UMiG w Skawinie

Kościelisko – zorganizowano konkurs dla dzieci ze szkół podstawowych oraz konkurs pn. „Rowerem, hulajnogą i pieszo przez Gminę Kościelisko – uchwyć siebie w obiektywie”.

Europejski Tydzień Mobilności na stałe wpisał się do kalendarza małopolskich samorządów, zatem do zobaczenia za rok.