Kolejne przyspieszenie na drodze do lepszego powietrza
Małopolskie samorządy poczyniły kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zawarł porozumienia z 23 gminami województwa, które zdecydowały się pełnić funkcję Operatorów programu Czyste Powietrze w pilotażu prowadzonym w Małopolsce.
Działania na rzecz Czystego Powietrza
5 października w uroczystym podpisaniu porozumień wzięli udział: Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.
23 małopolskie gminy, które przystąpiły do podpisania porozumień, reprezentowali ich włodarze wraz z gminnymi skarbnikami. Warto podkreślić, że rola gmin jako Operatorów jest kluczowa dla sukcesu programu, ponieważ to właśnie gminy są najbliżej mieszkańców i mogą skutecznie wspierać ich w procesie modernizacji nieruchomości w zakresie poprawy efektywności energetycznej.
Na czym polega pilotaż programu?
Program „Czyste Powietrze” to inicjatywa, która została przyjęta z myślą o poprawie jakości powietrza w Polsce. Jednym z kluczowych elementów tego programu jest wsparcie finansowe dla właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków. Pilotaż, który rozpoczyna się w Małopolsce, ma na celu przyspieszenie działań w ramach programu oraz zwiększenie efektywności działań proekologicznych.
Pilotaż zakłada stworzenie sieci Operatorów, którzy pomogą mieszkańcom w efektywnej wymianie źródeł ciepła oraz termomodernizacji ich domów. Operatorzy będą pełnić rolę przewodników dla potencjalnych uczestników programu „Czyste Powietrze”, zwłaszcza kierując się ku osobom o najniższych dochodach.
Zadania Operatorów będą obejmować:
- identyfikację potencjalnych beneficjentów i pomoc w procesie wymiany starego pieca lub termomodernizacji domu,
- wstępne oszacowanie kosztów inwestycji i wysokości dotacji,
- pomoc w wyborze urządzeń, materiałów, wykonawców oraz wsparcie w zawarciu umów z wykonawcami,
- złożenie wniosków o dotację i płatność (i ich ewentualne poprawy), zbieranie powstałej dokumentacji,
- nadzór nad realizacji prac zgodnie z warunkami programu Czyste Powietrze.
Usługi operatorów będą dla mieszkańców całkowicie nieodpłatne. Natomiast operatorom przysługiwać będzie wynagrodzenie za skuteczne działania. Płatność będzie zależna od liczby pozyskanych beneficjentów z grupy osób najuboższych, rodzaju przeprowadzonej inwestycji oraz pozytywnego rozliczenia inwestycji.
Do zawarcia porozumienia w sprawie pełnienia funkcji Operatora przystąpiły:
- Gmina Biecz
- Gmina Budzów
- Gmina Ciężkowice
- Gmina Czchów
- Gmina Czernichów
- Gmina Dąbrowa Tarnowska
- Gmina Koszyce
- Gmina Krzeszowice
- Gmina Liszki
- Gmina Miechów
- Gmina Mszana Dolna
- Gmina Myślenice
- Gmina Nowe Brzesko
- Gmina Olesno
- Gmina Skawina
- Gmina Słopnice
- Gmina Stary Sącz
- Gmina Stryszów
- Gmina Sułkowice
- Gmina Trzebinia
- Gmina Wadowice
- Gmina Wietrzychowice
- Gmina Zielonki
Program pilotażowy został wypracowany we współpracy z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, WFOŚiGW w Krakowie oraz ekspertami Banku Światowego.