Kolejne spotkanie grupy roboczej ds. ochrony powietrza „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju”
16 października br. odbyło się spotkanie online grupy roboczej ds. ochrony powietrza w ramach projektu „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju”. Tematem spotkania było informowanie o jakości powietrza w Polsce.
W spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Mazowieckiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK), NGOsy i inne jednostki. Po prezentacjach była możliwość udziału w dyskusji, podczas której uczestnicy wymienili się doświadczeniami i pomysłami na dalsze działania.
Zmiany w programach dotacyjnych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że trwają intensywne prace modernizacyjne rządowego programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) aktualnie konsultuje propozycje usprawnień, aby program działał jeszcze efektywniej.
Nowa dyrektywa powietrzna AAQD
Jednym z dodatkowych tematów spotkania była nowelizacja dyrektywy Air Quality Directive (AAQD), zatwierdzonej 14 października przez Radę Unii Europejskiej. Nowa dyrektywa przewiduje ambitne cele – między innymi redukcję poziomu zanieczyszczeń powietrza o 50%. Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, będzie miała dwa lata na wdrożenie przepisów na poziomie krajowym po ich oficjalnej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Kolejne spotkanie grupy roboczej będzie w całości poświęcone właśnie tej nowej dyrektywie AAQD, która stanowi istotny krok w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Europie.
Grupa robocza ds. ochrony powietrza „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju”
Projekt Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju jest realizowany przez Ministerstwo Klimatu i środowiska. Celem projektu jest utworzenie platformy współpracy organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska i klimatu, w tym za zarządzanie funduszami unijnymi. Projekt finansowany jest z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021–2027.