Liszki pokazują jak dbać o powietrze

liszki nakładka 2

W ramach realizacji II fazy projektu LIFE – Małopolska w zdrowej atmosferze, Gmina Liszki przeprowadziła wiele wydarzeń informacyjnych i edukacyjnych, mających na celu wyjaśnianie źródeł i skutków zanieczyszczenia powietrza oraz możliwości podjęcia działań w celu ochrony powietrza przez mieszkańców. Zorganizowano m. in.:

Greenweek

W ramach obchodów tygodnia ”Green Week” – ekodoradca zorganizował zajęcia florystyczno-artystyczne z uczniami Zespołu Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach. Mali Ogrodnicy, w ramach zajęć, wykonali własnoręcznie swoje pierwsze ogródki ziołowe, które później zabrali do swoich domów. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu zintegrowanego LIFE “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Konkurs ekologiczny

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętego Józefa w Kaszowie brali udział w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Ekodoradcę. W sumie powstało ponad 50 prac plastycznych – komiksów poruszających temat ochrony środowiska. Wszystkie prace zgłoszone na konkurs zostały wydrukowane w formie pocztówki. Trzy z nich otrzymały specjalne wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami.

Ekopiknik

Dnia 01.06.2019 w Czułowie został zorganizowany Dzień Dziecka w ramach Green Week. Na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycieli, strażaków, harcerzy jak i przez Urząd Gminy Liszki. Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchanych zamkach, nieco starsi postrzelać z łuku i wziąć udział laboratoryjnych eksperymentach.
Podczas pikniku wszyscy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego badania spirometrycznego. Spirobus cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych jak i najmłodszych. Ekodoradca udzielał także porad związanych między innymi z wymiana pieca oraz instalacją OZE.

Dzień Drzewa 2019 w Liszkach

Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Celem jest wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców. Do akcji dołączyła także gmina Liszki. Dzieci ze szkoły w Cholerzynie wspólnie z Ekodoradcą oraz leśniczym sadziły drzewa na terenie szkoły. Każda sadzonka została opatrzona odpowiednią tabliczką informacyjną – ze zdjęciami drzew, ich opisem i właściwościami. Dodatkowo Ekodoradca przeprowadził zajęcia edukacyjne dotyczące ochrony powietrza.

Pokaz kotłów

11 marca 2020 roku w gminie Liszki odbył się pokaz ekologicznych źródeł ciepła. Na rynku mieszkańcy mieli możliwość zasięgnąć fachowej wiedzy na temat instalacji OZE. Odwiedzając stoiska pokazowe mogli zapytać o techniczne aspekty działania urządzeń oraz sposób ich użytkowania.
W wydarzeniu brał udział Ekodoradca z gminy Liszki, który udzielał zainteresowanym informacji dot. uchwały antysmogowej. Przedstawiał także możliwości pozyskania dofinansowania do wymiany starych, węglowych pieców na ekologiczne, spełniające wymagania normy ekoprojektu. Mieszkańcy mieli okazję po raz kolejny odświeżyć wiedzę dot. zapisów uchwały antysmogowej.

20200311 092640-768x1365

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach

Szkoła Podstawowa im. Jana Długosza w Piekarach we współpracy z Ekodoradcą zatrudnionym w Urzędzie Gminy Liszki zaangażowała się w Europejski Tydzień Transportu Zrównoważonego. 19 września 2019 dzieci przyjechały do szkoły na hulajnogach, deskorolkach, rowerach. Uczniowie w kamizelkach odblaskowych okrążyli boisko szkolne, dając sygnał, że są gotowi walczyć o zdrowszą planetę Ziemię. Kolejnym działaniem było przygotowanie happeningu na przejściu dla pieszych w centrum Piekar. Pod opieką druhów z OSP Piekary i Pana Dzielnicowego st. sierż. Tomasza Błażewicza z komisariatu Policji w Zabierzowie, dzieci zatrzymywały samochody. Każdy kierowca otrzymał ulotkę o alternatywnych środkach transportu. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi, że przez to niebezpieczne skrzyżowanie w centrum Piekar codziennie przechodzi około 160 dzieci. Reakcja uczestników ruchu była bardzo przyjazna. W ramach akcji uczniowie zawiesili również baner o treści „Dzieci z Piekar proszą o bezpieczne przejście dla pieszych”. Miejmy nadzieję, że kierowcy będą w tym miejscu szczególnie pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Podsumowanie II fazy projektu LIFE w Gminie Liszki:

gmina liszki 2