Małopolska łapie oddech!

oczyszczacze w przedszkolu

1800 oczyszczaczy dla szpitalnych oddziałów dziecięcych, przedszkoli, żłobków i klubów malucha

Akcja, której inauguracja miała miejsce 3 września br. w Borku Szlacheckim, właśnie się zakończyła. Małopolskie szpitalne oddziały dziecięce, przedszkola, żłobki i kluby malucha zostały wyposażone w nowoczesne oczyszczacze powietrza. Urządzenia te są doraźnym rozwiązaniem mającym na celu poprawę jakości powietrza w salach, w których długotrwale przebywają dzieci.

„Dzieciom, ale też rodzicom, przekazuje się oprócz oczyszczacza – wiedzę, jakim zagrożeniem jest smog i jakie wszyscy mieszkańcy Małopolski muszą podejmować działania, by zmienić tę sytuację” – podkreśla Marszałek Małopolski Jacek Krupa

 1800 oczyszczaczy powietrza zakupiono ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 1.058.400,00 złotych brutto. Placówki do których trafiły urządzenia nie partycypowały w kosztach.

Akcje edukacyjne w każdej placówce

Każda placówka, która otrzymała oczyszczacz, zadeklarowała przeprowadzenie akcji edukacyjnej dla dzieci i ich rodziców w zakresie dbania o jakość powietrza. Przedszkolaki zachwycały programem artystycznym, choreografią i całą oprawą wydarzenia. Występy obfitowały w różnego rodzaju zabawy i merytoryczne pogadanki. Głównym motywem wszystkich wydarzeń była oczywiście dbałość o jakość powietrza. Wszystkie przedstawienia, dzięki kreatywności rodziców i wychowawców, wyróżniały się pomysłowością i zaangażowaniem.

 „Spotkania z dziećmi dają bardzo dużo radości i satysfakcji. Młode osoby chłoną wiedzę jak gąbka i nie negują naukowych badań. Przyjmują, że zanieczyszczenia powietrze są szkodliwe i powinniśmy walczyć z tym negatywnym zjawiskiem. Wizyty w przedszkolach zawsze łączą się ze wzruszeniami i pozytywnymi emocjami. Akcja edukacyjna zaskakiwała olbrzymim zaangażowaniem dzieci i ich świadomością ekologiczną” –  podsumowuje akcje edukacyjne Kamila Pakuła – ekodoradczyni z Gorlic

Oczyszczacze trafiły zarówno do prywatnych jak i publicznych przedszkoli i żłobków. Prawie wszystkie gminy Małopolski włączyły się w tą inicjatywę. W wielu samorządach wywołało to efekt domina. Przekazanie oczyszczacza przez Województwo Małopolskie zmotywowało samorządy, rodziców i inne podmioty do kontynuowania tej akcji i nakłoniło do zakupu kolejnych urządzeń.

„Samorządy coraz aktywniej włączają się w walkę z niską emisją. Dofinansowujemy wymianę starych urządzeń grzewczych i prowadzimy akcje informacyjne. Oczyszczacze powietrza w przedszkolach, to jedno z działań, które ma także wymiar edukacyjny. Do naszych placówek trafiły 24 oczyszczacze, ale zachęcamy prywatnych inwestorów do włączenia się w tą akcję i ufundowanie dodatkowych urządzeń” – zauważa Tomasz Ożóg – zastępca burmistrza miasta i gminy Skawina

Podsumowanie akcji oraz relacje z przeprowadzonych spotkań edukacyjnych można śledzić na gminnych stronach internetowych, a także na portalach społecznościowych placówek oświatowych.

Bezcenne zdrowie najmłodszych

Jak na oczyszczacze powietrza zareagowali rodzice dzieci oraz pracownicy przedszkola? Ci ostatni dostrzegają przydatność urządzenia. Urządzenie jest łatwew obsłudze, a każdy oczyszczacz został opatrzony filmem instruktażowym.

„Oczyszczacz będzie wędrował z sali do sali przedszkola i mam nadzieję, że ten przykład zachęci sponsorów, czy rodziców, żeby zakupić kolejne tak, żeby na stałe w każdej sali był jeden oczyszczacz” – mówi Małgorzata Jaśtal-Balcewicz, dyrektor zespołu placówek oświatowych w Borku Szlacheckim.

Rodzice natomiast doceniają nie tylko fakt, że przez kilka godzin dziennie ich pociechy będą oddychać czystym powietrzem, ale również to, że urządzenie jest w pełni bezpieczne. Zostało bowiem wyposażone w przycisk kontroli rodzicielskiej.

 „Cieszę się, że w okresie zimowym, kiedy smog doskwiera szczególnie najmłodszym, mój syn będzie mógł przez kilka godzin dziennie oddychać czystym powietrzem. Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż samopoczucie mojego dziecka i jego zdrowie są dla mnie najważniejsze „ – podkreśla Katarzyna Czech z Mnikowa.

Dlaczego oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze są dostosowane do potrzeb typowej sali przedszkolnej. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w wysokiej klasy filtry HEPA, które wychwytują pyły i szkodliwe dla zdrowia substancje oraz alergeny. Dzięki temu najmłodsi mają szansę ustrzec się przed sezonem smogowym i problemami zdrowotnymi związanymi z zanieczyszczonym powietrzem.

Andrzej Guła – z Krakowskiego Alarmu Smogowego w wywiadzie dla Radia Kraków uznał za zasadny zakup przez Urząd Marszałkowski oczyszczaczy do placówek edukacyjnych: „Kiedy na zewnątrz jest duże stężenie pyłu zawieszonego, przedostaje się on również do pomieszczeń i tak długo jak nie wyeliminujemy najbardziej zanieczyszczających kotłów węglowych, tak długo musimy w te długie, smogowe, jesienno-zimowe dni radzić innymi metodami”.

Często przekroczenia dozwolonego poziomu zanieczyszczeń sięgają nawet 500% normy, niejednokrotnie więc powietrze w pomieszczeniach również jest szkodliwe dla zdrowia. Oczyszczacz powietrza to skuteczny, choć doraźnym i tymczasowym środek do walki ze smogiem.

Oczyszczacze trafiły także do placówek medycznych. Skorzystają z nich najmłodsi pacjenci 5 małopolskich dziecięcych oddziałów szpitalnych. Od lat lekarze interniści i pulmonolodzy zwracają uwagę na narastającą wciąż liczbę alergii i zachorowań związanych z zanieczyszczonym powietrzem. 

Musimy wszyscy dbać o to, żeby powietrze było lepsze. Uważam, ze należy edukować wszystkich – od przedszkola po uniwersytety III wieku. Dzieci to nasza przyszłość. Tymczasem szczególnie narażone na działanie smogu są  dzieci i osoby starsze. W Małopolsce mamy kilkukrotnie więcej dzieci z alergiami niż na tzw. terenach zielonych ” – zaznacza Anna Prokop-Staszecka Dyrektor Naczelna Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Oczyszczacze zostały zamontowane w salach, w których przebywają dzieci. Ponadto przekazano także materiały edukacyjne, takie jak: karty pracy i książki wraz z broszurami informacyjnymi o tematyce smogu. Znajdują się w nich informacje na temat przyczyn powstawania smogu, konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem, a także sposobów przeciwdziałania powstawania niskiej emisji.

Promocja akcji

W prasie i w Internecie ukazało się kilkaset materiałów odnoszących się do akcji informacyjno – edukacyjnej prowadzonej przez Województwo Małopolskie. Ponadto w Kolejach Małopolskich i POLREGIO przez dwa miesiące wyświetlano film promujący ochronę powietrza oraz plansze informujące o dystrybucji oczyszczaczy. Dodatkowo Radio Kraków prowadziło akcję promocyjną na antenie rozgłośni. Przeprowadzono liczne wywiady z ekodoradcami, lekarzami, naukowcami, samorządowcami. W ramach akcji zorganizowano konkursy dla słuchaczy, w których nagrody stanowiły zestawy oszczędności energii i oczyszczacze powietrza.  Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością.

Działanie zrealizowane w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”

[easy_image_gallery gallery=”102″]