Małopolska włączyła się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia – Green Week

Po raz kolejny Województwo Małopolskie włączyło się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia – Green Week. W tym roku głównymi tematami były natura i bioróżnorodność, a także ich wpływ na społeczeństwo i ekonomię. Obecna edycja była okazją do oceny wpływu naszych codziennych wyborów na środowisko naturalne. Była to także sposobność do podkreślenia jakie znaczenie ma różnorodność biologiczna dla społeczeństwa i gospodarki. Jaką rolę może odegrać we wspieraniu i stymulowaniu odbudowy gospodarki po pandemii.

Wydarzenia w ramach UE Green Week odbywały się w dniach od 21 do 27 września br. Jednak część wydarzeń została przeniesiona na październik.

Poniżej przedstawiamy relacje z obchodów w poszczególnych gminach województwa małopolskiego.

Gmina Chełmiec

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z sześciu szkół podstawowych z obszaru gminy Chełmiec. Sadzenie drzew odbyło się w dniach od 25.09.2020 r do 08.10.2020 r. Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży i nauczycieli 164 drzewa i krzewy będą zdobić przestrzeń wokół szkół w Chełmcu, Trzetrzewinie, Marcinkowicach, Chomranicach, Wielogłowach i Krasnem Potockiem. W wydarzeniu wzięło udział ok 400 osób.

 W pierwszym etapie akcji uczniowie wraz z opiekunami analizowali i dobierali gatunki drzew i krzewów, które będą odpowiednie do przestrzeni wokół ich szkoły. Po zamówieniu drzew młodzież przystąpiła do działania. W ruch poszły łopaty, grabki i konewki. Uczniom pomógł w akcji także Bernard Stawiarski – wójt gminy Chełmiec. Po posadzeniu wszystkich drzew każda klasa oznaczyła swoją sadzonkę, którą będzie się opiekować przez kolejne lata. Uczestnicy akcji otrzymali także ulotki i broszury zachęcające do troski o środowisko naturalne. Ekologiczne torby zrobione z przewożonych butelek PET  i zeszyty z okładkami zachęcającymi młodzież do ekologicznych wyborów w codziennym życiu.

Gmina Czernichów

W dniu 01.10. br. Miało miejsce Spotkanie ekodoradcy z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Przegini Duchownej w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. ”Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”

W ramach spotkania w szkole Ekodoradca z projektu „LIFE” oraz Ekodoradca z programu „EKOTEAM” poruszyli w ramach obchodów Europejskiego Zielonego Tygodnia tematy ochrony powietrza, podkreślono jak duże znaczenie w codziennym życiu mają dobre nawyki związane z gospodarką odpadami oraz jak można chronić środowisko naturalne. Nawiązano dialog z dziećmi w systemie pytanie odpowiedź, rozwinięto tematy poprzez zabawę w segregację śmieci przy użyciu kolorowych worków na śmieci. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wskazano dzieciom możliwości alternatywnych ekologicznych form transportu i zaprezentowano jak ogromny wpływ mają codzienne ekologiczne postawy na kształtowanie środowiska naturalnego i ochronę powietrza atmosferycznego. Na końcu spotkania rozdano uczniom karty pracy na temat smogu i ochrony powietrza.

Gmina Gromnik

Gmina Gromnik aktywnie uczestniczyła w obchodach tegorocznego Zielonego Tygodnia. Ekodoradca zorganizował kilka spotkań w szkołach z uczniami klas II oraz V Szkoły Podstawowej. Uczniowie młodszych klas wykonali plakaty pn. Kodeks Małego Ekologa oraz Przepis na piękny świat, natomiast starsi uczniowie opracowali afisz pn. Eko-uczeń. Ekodoradca w trakcie zajęć omówił podstawowe zagadnienia związane z zanieczyszczeniami powietrza. Dodatkowo uczniowie rozwiązywali rebusy oraz zadania związane z ochroną środowiska. Ponadto zorganizowano spotkanie w ramach tematycznych zajęć na świetlicy szkolnej z uczniami klas I-III.

W dniu 23 września 2020 r. odbyło się spotkanie z Klubem Seniora w Siemiechowie pn. „Mój Ekodoradca”. Podczas spotkania został poruszony temat dot. zanieczyszczeń powietrza oraz ich ograniczenia. Ponadto przedstawiono informacje dotyczące programów pomocowych przy wymianie nieefektywnego źródła ogrzewania oraz termomodernizacji budynków. Uczestnicy zostali poinformowani o PP „Czyste Powietrze”, uldze termomodernizacyjnej, a także o PP „Moja Woda”. Zostało także przedstawione stanowisko i rola ekodoradcy oraz powiedziano o dotychczas przeprowadzonych działaniach na terenie gminy Gromnik. Dodatkowo w związku z obchodzonym Green Week’iem oraz Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu Seniorzy z miejscowości Siemiechów podpisali EKO DEKLARACJĘ SENIORA.

Na zakończenie obchodów Zielonego Tygodnia został ogłoszony konkurs o tematyce ekologicznej skierowany do uczniów klas IV-VIII.  Uczniowie wykonali ulotki oraz spoty promujące ochronę środowiska oraz zdrowy styl życia. Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie konkursu oraz wyłonienie zwycięzców.

Gmina Lubień

6 września 2020 r. klasy Va, Vb, VI, VIIa, VIIb i VIIc Szkoły Podstawowej w Tenczynie wraz z wychowawcami i opiekunami wzięły udział w akcji Sprzątanie świata w ramach obchodów Europejskiego Zielonego Tygodnia. 

Pogoda tego dnia sprzyjała. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do działania. Niemal wszyscy zauważyli, że w tym roku śmieci było zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich. Trzeba przyznać, że śmieci było owszem mniej, ale jednak nadal są one obecne w naszej wspólnej przestrzeni publicznej. Nie zabrakło i tym razem ciekawych znalezisk, np. starego odkurzacza, olbrzymiego kanistra po paliwie, odpadów budowlanych, niezliczonych ilości puszek i butelek. Dziwi to wszystkich coraz bardziej, ponieważ mieszkańcy są zobowiązani do segregacji odpadów i płacą za ich wywóz.

Pewnie jeszcze sporo wody przepłynie naszą (teraz pięknie posprzątaną) Tenczynką, zanim niektórzy ludzie zaczną myśleć bardziej ekologicznie.

Gmina Łapsze Niżne

Tegoroczne obchody Green Week w gminie Łapsze Niżne stanowiły okazję do poznania bogatego świata otaczającej nas przyrody. Główny temat kampanii skupiający się na bioróżnorodności, stwarzał szansę do pokazania najmłodszym mieszkańcom gminy, jak ważne dla człowieka jest zachowanie zróżnicowania gatunków roślin i zwierząt oraz dbanie o naturalne środowisko.  W tym roku, ze względu na trwającą sytuację epidemiologiczną, działania w większości zostały przeniesione w  świat wirtualny. W ramach kampanii pod hasłem „W zgodzie z naturą”, od 12 do 16 października 2020r. w porozumieniu z dyrektorami placówek, w szkołach podstawowych z terenu gminy zorganizowane zostały lekcje poświęcone tematyce bioróżnorodności – głównie lokalnej, materiały edukacyjne i infografiki zawierające najważniejsze informacje zostały opracowane i rozdystrybuowane przez Ekodoradcę. Ponadto, we wskazanym terminie trwała także kampania informacyjna prowadzona na terenie Urzędu Gminy. Wszystkim petentom odwiedzającym stanowisko Ekodoradcy rozdawano gadżety edukacyjne otrzymane w ramach tegorocznej akcji oraz udzielano informacji dot. bioróżnorodności  i szeroko pojętej ochronie środowiska.

Gmina Miechów

W ramach tego wydarzenia w dniu 25 września 2020 r. w grupie przedszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie odbyły się zajęcia z Ekodoradcą. Spotkanie zapoczątkowała dyskusja na temat smogu i spalania. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na zadane pytania, które dotyczyły przede wszystkim ochrony powietrza. Poruszony został również temat związany z naturą. Dyskusja nawiązywała do korzyści wynikających z dbania o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę. Dzieci, w ramach zajęć wykonały swoje ogrody zamknięte w słoiczkach. Wykazały się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem.

Gmina Nawojowa

W ramach obchodów Green Week, Ekodoradca przeprowadził zajęcia edukacyjno-ekologiczne w Szkołach Podstawowych na terenie gminy. Przeprowadzone prelekcje dotyczyły ochrony powietrza, segregacji odpadów oraz podkreślenia znaczenia natury i bioróżnorodności dla społeczeństwa i gospodarki.

Zajęcia przeprowadzono w klasach młodszych. Młodzi mieszkańcy Gminy Nawojowa chętnie uczestniczyli w lekcjach i wykazali się dużą wiedzą z zakresu ekologii. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji oraz odpowiadali na pytania z zakresu ochrony powietrza przygotowane przez Ekodoradcę.

Poprzez prowadzone zajęcia Ekodoradca przekazał dzieciom ważne treści dla kształtowania dobrych nawyków proekologicznych bo nie od dziś wiadomo ,że dbanie o środowisko naturalne jest ważne od najmłodszych lat.

W ramach obchodów Green Week dzieci otrzymały ulotki z zakresu ochrony powietrza i plecaczki z logiem projektu LIFE.

Green Week

Gmina Stryszów

W ramach tegorocznej edycji EU Green Week w dniu 21.09.2020 roku podczas panelu dyskusyjnego z Ekodoradcą w szkołach z terenu gminy Stryszów, uczestnicy panelu (głównie dzieci z klas VIII) dowiedziały się czym jest Europejski Zielony Tydzień i co promuje.

Najaktywniejszym z nich wręczono drobne upominki związane z tym wydarzeniem.

Gmina Świątniki Górne

„W Gminie Świątniki Górne podczas trwającego Green Week 2020 mieszkańcy, którzy przybyli do Urzędu, uzyskali poradę Ekodoradcy m.in. w kwestii dofinansowań na ekologiczne inwestycje dla domu. Przy okazji rozmowy, mieszkańcy otrzymywali ekologiczne gadżety m.in. torby wielokrotnego użytku, bidony, pokrowce na rower, żeby podkreślić, że każdy wybór, nawet ten najbardziej prosty i codzienny ma znaczenie dla natury. Tym samym odbiorcy uczeni byli ekologicznych nawyków i zachęcani byli do bycia eko na co dzień. Ekodoradca zwracał uwagę na istotne kwestie, które dzieją się codziennie, takie jak: segregacja śmieci czy ochrona powietrza, sugerując, że podróżując warto wybrać rower lub spacer, a jadąc na zakupy, torbę wielokrotnego użytku zamiast jednorazówki.

Gmina Mszana Dolna

W ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia zorganizowaliśmy w naszym mieście seans filmu dokumentalnego „Można panikować”. Urząd Marszałkowski, który włączył się do akcji i nadzorował wszystkie działania na terenie województwa zachęcał by GREEN WEEK przebiegał zgodnie z  ostosowaniem się do wymogów sanitarnych obowiązujących w czasie epidemii. Przy realizacji kina samochodowego takie działanie było alternatywą dla wszystkich do tej pory organizowanych warsztatowych czy masowych wydarzeń. Wiele pomysłów nie zostało zrealizowanych z uwagi na sytuację w jakiej się znajdujemy. Nie znaczy to jednak, że na tym zakończyliśmy zieloną edukację. Otrzymaliśmy ekologiczne torby i otrzymały je osoby, które pojawiły się na sobotnim seansie filmu. Kto nie dotarł na plac targowy może nadrobić zaległości – film dostępny jest  sieci i można go obejrzeć pogłębiając swoją wiedzę na temat zmian klimatycznych, które następują w Polsce. Opowiada o nich fizyk atmosferyczny prof. Szymon Malinowski. Naprawdę, warto obejrzeć ten film! Gorąco polecamy!

Film może być zachętą do dalszych zmian w naszym życiu – może dzięki temu zmienimy nasze przyzwyczajenia, zaczniemy świadomie robić zakupy używając produktów jak najmniej przetworzonych, ograniczymy zakup towarów w plastikowych opakowaniach, wychodząc na zakupy zabierzemy płócienne torby, zaczniemy oszczędzać wodę…

Gmina Piwniczna – Zdrój

W dniu 11 października 2020 roku  w ramach obchodów Europejskiego Zielonego Tygodnia odbyły się dwa spotkania z mieszkańcami dotyczące dostępnych form wsparcia dla inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła, termomodernizacją budynków, instalacjami OZE. Mieszkańcy otrzymali materiały informacyjne dotyczące ulgi termomodernizacyjnej, projektu Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. Ekodoradca omówił szczegółowo kryteria dostępowe do ww. programów, wytyczne prowadzenia prac modernizacyjnych, dokumenty niezbędne do rozliczenia inwestycji.  Na spotkaniu przekazano informacje dotyczące nowych obowiązków nałożonych na właścicieli indywidualnych gospodarstw domowych w ramach uchwalonego Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy osiedla Majerz oraz mieszkańcy sołectwa Kokuszka.

Gmina Gdów

W dniach 21 i 24.09.2020 w szkole na terenie Gminy Gdów odbyły się spektakle ekologiczne “Podniebna misja” dla klas 0-III. W podróż do krainy królowej Spaliny zabrali ich członkowie Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Aktorzy w niezwykle interesujący dla dzieci sposób poruszyli tematy segregacji odpadów, trującego smogu i ochrony środowiska. Dzieci posłuchały prelekcji ekodoradcy, która dotyczyła obchodów Europejskiego Zielonego Tygodnia.

W spektaklu przygotowanym przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury poruszono temat smogu, niskiej emisji, segregacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego. Wartka i pełna humoru akcja, znakomita gra aktorska, muzyka i efekty specjalne sprawiły, że maluchy brały aktywny udział w przedstawieniu. Dzieci odpowiadały na przygotowane pytania, łamigłówki i pomagały bohaterom. Po prostu łączyły wspaniałą zabawę z dużą dawką informacji z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Spektakl ekologiczny „Podniebna misja” był jednym z elementów działań związanych z  podnoszeniem świadomości ekologicznej mieszkańców realizowanych w ramach projektów pn. „Wymiana starych kotłów, pieców w gospodarstwach domowych z terenu Gminy Gdów na nowe urządzenia grzewcze na gaz lub biomasę” oraz „Wymiana starych kotłów, pieców w gospodarstwach domowych z terenu Gminy Gdów na nowe urządzenia grzewcze na paliwa stałe” współfinansowanych przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Niniejsze podsumowanie #EUGreen Week stanowi jedynie przegląd wybranych wydarzeń zorganizowanych w Małopolsce.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody tegorocznego Europejskiego Zielonego Tygodnia!