Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi i prezentacja małopolskich projeków LIFE

W miniony weekend – 27 i 28 maja – miały miejsce kolejne wydarzenia z serii: Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi. Tym razem mieszkańcy Gorlic oraz Myślenic mogli porozmawiać o środkach unijnych. Wiosenna trasa rozgrzewki liczy 10 przystanków. Głównym celem spotkań jest przygotowanie przyszłych beneficjentów Funduszy Europejskich w Małopolsce do ubiegania się o unijne wsparcie dla planowanych inwestycji.

Gorlice odkrywają potencjał Funduszy Europejskich

Podczas wydarzeń plenerowych nie mogło zabraknął Projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Mieszkańcy regionu mogli porozmawiać m.in. ekodoradcami i koordynatorami z urzędu marszałkowskiego nt. działań projektu oraz o „zielonych inwestycjach”. Specjaliści udzielali wyczerpujących informacji na temat warunków oraz zasad ubiegania się o dotacje do wymiany pieca i odnawialnych źródeł energii. Eksperci wyjaśniali procedury składania i rozliczania wniosków dotacyjnych.

Atrakcje w miasteczku festiwalowym

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli połączyć naukę ze świetną zabawą. W miasteczku festiwalowym mieli okazję spróbować swoich sił w dyscyplinach rozgrywanych podczas III Igrzysk Europejskich, których gospodarzem jest Małopolska. Wśród dostępnych atrakcji znalazła się ścianka wspinaczkowa, lekcja z trenerem judo oraz lekcja szermierki i łucznictwa. Dodatkowo, uczestnicy mogli brać udział w konkursach, quizach i zabawach z nagrodami.

Rekordowe wsparcie – 2,7 mld euro dla Małopolski

Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 to 2,7 mld euro, która zostanie skierowana na wsparcie projektów kluczowych dla rozwoju regionu. Na projekty związane z badaniami i rozwojem przedsiębiorczości zarezerwowano 312 mln euro. Innowacyjne projekty środowiskowe otrzymają wsparcie w wysokości 510 mln euro. 136,3 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój transportu miejskiego. Dodatkowo, 299 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury społecznej, takiej jak szkoły, szpitale i domy kultury. Program ma także na celu wsparcie rynku pracy i edukacji w kwocie 659,4 mln euro. Nie zapomniano o wsparciu wspólnot lokalnych. Fundusze w wysokości 211,3 mln euro będą dostępne dla małopolskich gmin i innych jednostek samorządu terytorialnego, aby umożliwić realizację lokalnych inicjatyw.

W maju odwiedziliśmy: Proszowice, Dąbrowę Tarnowską, Olkusz, Gorlice i Myślenice. Na najbliższe wydarzenia w ramach Rozgrzewki z Funduszami Europejskimi z udziałem ekodoradców projektu LIFE zapraszamy do Krościenka nad Dunajcem (3 czerwca) i Miechowa (4 czerwca), Zatora (11 czerwca) i Starego Sącza (17 czerwca).