Podsumowanie LIFE Malopolska – lipiec 2024
Centrum kompetencji koordynuje działania służące wzmocnieniu wdrażania Programu ochrony powietrza. Zapewnia ciągłe wsparcie i szkolenia dla ekodoradców we wszystkich istotnych dziedzinach. W ramach centrum opracowywane są również narzędzia wspierające pracę ekodoradców.
Najważniejsze wydarzenia:
- 31 lipca odbyło się spotkanie online, w którym wzięli udział przedstawiciele trzech projektów LIFE: Małopolska w zdrowej atmosferze, HungAiry z Węgier oraz Populair ze Słowacji. Celem spotkania było przygotowanie do październikowych warsztatów, które zostaną zorganizowane na Węgrzech. Podczas spotkania online uczestnicy przeprowadzili wstępne konsultacje dotyczące nadchodzących warsztatów. Skupili się na omówieniu kluczowych tematów październikowego wydarzenia. Wspólnie ustalili, że warsztaty będą dotyczyć zagadnień takich jak programy ochrony powietrza, nowe wymogi prawne, czy informowanie społeczeństwa o jakości powietrza.
- W lipcu rozpoczął się cykl szkoleń dla pracowników starostw i gmin z obsługi kamer termowizyjnych. Pod okiem specjalisty uczestnicy szkoleń mogą poznać zasady funkcjonowania i obsługi kamery termowizyjnej. Jest to też okazja to samodzielnego przeprowadzenia badania termowizyjnego. Szkolenia są realizowane w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii. Kamery termowizyjne w urzędach gmin i starostw powiatowych są wykorzystywane do analizy budynków użyteczności publicznej oraz budynków prywatnych, aby zdiagnozować ewentualne straty ciepła. To zaś może posłużyć podjęciu decyzji o uszczelnieniu budynku i termomodernizacji przy wsparciu finansowym z dostępnych dotacji.
- 31 lipca upłynął termin składania sprawozdań półrocznych z realizacji Programu ochrony powietrza przez gminy Województwa Małopolskiego. Centrum Kompetencji dokonało analizy i podsumowania działań samorządów z zakresu tempa wymian źródeł ciepła.
C2. Centrum Kompetencji
Aplikacja „Ekointerwencja”
W lipcu przyjęto 256 zgłoszeń poprzez aplikację dostępną także na stronie internetowej
Wyszczególniono:
- 136 zgłoszeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
- 60 zgłoszeń dzikich wysypisk,
- 32 zgłoszenia wylewania ścieków i zrzutów nieczystości,
- 28 zgłoszeń zakwalifikowanych jako „inne” zgłoszenia,
Centrum Kompetencji udzieliło odpowiedzi na ponad 25 zapytań skierowanych do UMWM w formie wiadomości e-mail oraz 35 zapytań telefonicznych.