Podsumowanie LIFE Małopolska – listopad 2020
Najważniejsze wydarzenia
- W dniu 5 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie on-line z Ekodoradcami. Na spotkaniu omówiono m.in. wymagania jakie gminy muszą spełnić zgodnie z założeniami nowego Programu ochrony po-wietrza dla województwa małopolskiego.
- Z powodu pandemii COVID-19 realizacja działań ekodoradców w ramach projektu LIFE została ograniczona. Wykonywanie zadań w pełnym wy-miarze było utrudnione, z powodu pracy zdalnej oraz ograniczeń w przyjmowaniu interesantów i organizacji wydarzeń.
- Ekodoradcy rozdystrybuowali łącznie ponad 2,5 tys. materiałów informacyjno–edukacyjnych oraz udzielili ponad 5 tys. porad mieszkańcom Małopolski.
C.1. Ekodoradcy
Porady i pomoc mieszkańcom
W listopadzie Ekodoradcy zatrudnieni w ramach programu LIFE zapewnili pomoc doradczą mieszkańcom Małopolski w wymiarze:
- 1 327 osób przyjętych w biurze
- 3 384 telefonicznie
- 458 pisemnie lub mailowo
- 458 w trakcie wizyt
Przeprowadzono 194 kontrole u mieszkańców w zakresie spalania odpadów. W 6 przypadkach stwierdzono naruszenie przepisów.
Ankiety od mieszkańców i wnioski o dofinansowanie
Ekodoradcy zaangażowani byli w zbieranie ankiet od mieszkańców oraz rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.
W listopadzie 2020 roku:
- zebrano 106 ankiet od mieszkańców zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania,
- rozpatrzono 222 wnioski mieszkańców lub podmiotów o dofinansowanie,
- podpisano 126 umów z mieszkańcami lub podmiotami o dofinansowanie i rozliczono 297 takich umów.
Ekodoradcy wprowadzili lub zaktualizowali dane o 818 budynkach w bazie ogrzewania.
C.2. Centrum Kompetencji
Lista niskoemisyjnych urządzeń grzewczych
Lista niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, spełniających wymagania ekoprojektu, dostępna na stronie internetowej www.po-wietrze.malopolska.pl, obejmuje łącznie 350 kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń.
Aplikacja “Ekointerwencja”
W listopadzie przyjęto 1 123 zgłoszenia. Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej https://ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html.
Można wyszczególnić:
- 1042 zgłoszeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
- 81 dotyczących przedsiębiorstw,
- 111 nielegalnego wywożenia odpadów,
- 78 innych zgłoszeń.
Infolinia obsługiwana przez Centrum Kompetencji UMWM udzieliła odpowiedzi na ponad 300 zgłoszeń telefonicznych.
Szkolenia online z ekodoradcami
W dniu 5 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie on-line z Ekodoradcami. Na spotkaniu omówiono wyzwania jakie stoją przed Ekodoradcami oraz wymagania jakie należy spełnić zgodnie z założeniami Programu Ochrony Powietrza. Należą do nich m.in. utworzenie punktów obsługi programu Czyste Powietrze, a także zintensyfikowanie kontroli palenisk domowych pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów. W dyskusji poruszono także temat realizacji zadań w dobie trwającej epidemii Covid-19.
Szkolenie z bazy inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce
W dniu 30 listopada rozpoczął się cykl szkoleń on-line z bazy inwentaryzacji źródeł ogrzewania skierowany do ekodoradców. Podczas szkolenia zostaną przekazane szczegółowe informacje o wprowadzaniu do bazy informacji o inwestycjach polegających na likwidacji starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, przeprowadzonych termomodernizacjach budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Szkolenia będą kontynuowane także w grudniu.
Szkolenie online – Spotkanie z ekspertem
Krajowa Agencja Poszanowania Energii w ramach szkoleń online pn. „Spotkanie z ekspertem” w listopadzie zorganizowała dwa wydarzenia, w których wzięli udział ekodoradcy:
- 04.11. – Spotkanie z ekspertem KAPE – głęboka termomodernizacja
- 18.11. – Spotkanie z ekspertem KAPE – sektor ciepłowniczy
E.2. Lokalne działania informacyjno–edukacyjne w zakresie ochrony powietrza
Materiały edukacyjne o tematyce ochrony powietrza
Ekodoradcy w gminach:
- przygotowali 10 512 ulotek i broszur oraz 90 plakatów,
- rozdystrybuowali 2 259 ulotek i broszur oraz 116 plakatów,
- przygotowali 3 510 i rozdystrybuowali 184 inne materiały edukacyjne i promocyjne (materiały promocyjne, ulotki związane z Programem Czyste Powietrze).
Małopolska bez smogu
Zakończył się pierwszy etap akcji Województwa Małopolskiego, Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”. Przez 12
dni przenośne pyłomierze monitorowały jakość powietrza w Krzeszowicach i Kętach. W ramach akcji przenośne pyłomierze monitorują także jakość powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim. Potem akcja przeniesie się do kolejnych małopolskich gmin: Myślenic i Rzepiennika Strzyżewskiego.
Instalacja w Kalwarii – kilkumetrowy model ludzkich płuc
Emisja spotów reklamowych
W listopadzie rozpoczęła się emisja spotów w lokalnych rozgłośniach i w Radiu Kraków o tematyce ochrony powietrza, programach dotacyjnych i ekointerwencji.
Spotkania i wydarzenia
Ekodoradcy zorganizowali spotkania i wydarzenia:
- 3 konkursy dla dzieci/młodzieży, w których wzięło udział 112 osób,
- 3 spotkania w szkole i przedszkolach, w których uczestniczyło 90 osób (w tym zajęcia online),
- 12 spotkań z mieszkańcami, w których uczestniczyło 65 osób,
E.3. Tworzenie sieci wymiany doświadczeń z innymi projektami.
Spotkanie „Porozmawiajmy o smogu”
W dniu 30 listopada 2020 roku pracownicy Centrum Kompetencji wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Instytut Polityk Publicznych pn. „Porozmawiajmy o smogu”. Podczas wydarzenia przedstawiono informacje o jakości powietrza w województwie, dotychczasowych efektach realizacji Programu ochrony powietrza, nowym Programie i projekcie LIFE. Po prezentacji odbyła się sesja Q&A, podczas której odpowiadano na pytania uczestników spotkania.
Podpisanie umowy na współfinansowanie Projektu LIFE EKOMALOPOLSKA
W dniu 20 listopada 2020 roku podpisano umowę na współfinansowanie Projektu LIFE EKOMALOPOLSKA przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Województwo Małopolskie rozpocznie realizację projektu w styczniu 2021 roku. Projekt będzie realizowany we współpracy z 26 partnerami, w tym Ministerstwem Rozwoju, Województwem Śląskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz 18 małopolskimi powiatami. Realizację projekty wesprze również dwóch partnerów zagranicznych: Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu (Niemcy) i Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus (Niemcy). Zadania projektu to m.in. promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i szeroko zakrojone działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
Podpisanie umowy o współfinansowanie Projektu LIFE EKOMALOPOLSKA
Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski
Już wkrótce na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz gruntach na terenie 31 małopolskich gmin zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła, które pozwolą mieszkańcom pozyskiwać energię w sposób przyjazny środowisku. Zielona inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, który uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 59 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
E.4. Promocja realizacji projektu
Ekodoradcy w gminach przygotowali:
- 13 artykułów w prasie,
- 121 artykułów i postów w Internecie i mediach społecznościach,
- 15 razy wykorzystano inne media
oraz wzięli udział w informacjach medialnych związanych z projektem:
- 3 audycje radiowe lub TV.