Podsumowanie LIFE Malopolska – październik 2024!
Centrum kompetencji koordynuje działania służące wzmocnieniu wdrażania Programu ochrony powietrza. Zapewnia ciągłe wsparcie i szkolenia dla ekodoradców we wszystkich istotnych dziedzinach. W ramach centrum opracowywane są również narzędzia wspierające pracę ekodoradców.
Najważniejsze wydarzenia:
- 10 października Centrum Kompetencji, realizujące zadania w ramach projektu LIFE-IP MAŁOPOLSKA, gościło monitora projektu Stanisława Tworka. Podczas październikowego spotkania dokonano ewaluacji projektu LIFE-IP MAŁOPOLSKA, omówiono postępy prac oraz plan działań projektu na najbliższe miesiące. Mimo, iż projekt zmierza ku końcowi, to wypracowany model wsparcia będzie kontynuowany przez Województwo Małopolskie. Centrum Kompetencji przystępuje do opracowania, a następnie wdrażania tzw. After LIFE Plan, dzięki któremu działania służące poprawie jakości powietrza w regionie będą kontynuowane.
- 15 października zespół projektu LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze uczestniczył w konferencji pn. „Edukacja klimatyczna poza schematami” w Krakowie. Wydarzenie skierowane było do nauczycieli oraz edukatorów ekologicznych i klimatycznych, a jego celem było pokazanie nowatorskich metod nauczania o zmianach klimatycznych.
- W dniach 16-18 października odbyła się konferencja „Central European Air Quality LIFE IP Project Networking Workshop”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 4 projektów LIFE z Węgier, Słowacji i Polski. Każdy z zaproszonych projektów zaprezentował działania i wyniki osiągnięte w wyniku realizacji projektów LIFE. Wydarzenie było okazją do zawiązania kontaktów, budowania partnerstw oraz wzajemnego inspirowania się w zakresie poprawy jakości powietrza.
- 16 października odbyło się spotkanie online grupy roboczej ds. ochrony powietrza w ramach projektu „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju” działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w ramach projektu „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju”. Tematem spotkania było informowanie o jakości powietrza w Polsce.
- 16 października w Warszawie odbyła się uroczysta konferencja pod hasłem „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”. Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy” stanowiła platformę do wielowątkowej dyskusji nad kondycją polskiej energetyki, możliwości i szans, które się pojawiają wraz z uruchomieniem kolejnych programów i środków pomocowych na transformację.
- 19 października na rynku w Oświęcimiu odbył się piknik „Małopolska Zachodnia – Kopalnia możliwości”. Na stoiskach informacyjnych czekali specjaliści z Urzędu Marszałkowskiego, dzieląc się praktycznymi informacjami o dotacjach na wymianę pieców, montaż odnawialnych źródeł energii oraz odpowiadając na pytania związane z aplikowaniem o wsparcie. Dzięki ich wskazówkom uczestnicy dowiedzieli się, jak skutecznie przejść przez proces składania i rozliczania wniosków – kluczowych etapów, które mogą otworzyć drzwi do realizacji ekologicznych projektów w ich domach.
- 23 października odbyło się III spotkanie Krajowego Programu Współpracy Serwisu Monitoringu Atmosfery Copernicus (CAMS NCP). Głównym tematem dyskusji była kwestia wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Uczestnicy poruszali także zagadnienia związane z nowoczesnymi technikami pomiarowymi i obliczeniowymi, które mają kluczowe znaczenie w ocenie jakości powietrza. W wydarzeniu udział wzięła przedstawicielka Centrum Kompetencji.
- W dniach 28-29 przedstawiciele projektu LIFE uczestniczyli w II Kongresie Energetyki Rozproszonej, który organizowany był w Krakowie przez AGH. Konferencja odbyła się pod hasłem „Lokalna energetyka dla przyszłości”. Zakres tematyczny kongresu obejmował kluczowe problemy i wyzwania dla przyszłości polskiej transformacji energetycznej.
C2. Centrum Kompetencji
Aplikacja „Ekointerwencja”
W październiku przyjęto 566 zgłoszeń poprzez aplikację dostępną także na stronie internetowej
Wyszczególniono:
- 440 zgłoszeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
- 70 zgłoszeń dzikich wysypisk,
- 40 zgłoszenia wylewania ścieków i zrzutów nieczystości,
- 16 zgłoszeń zakwalifikowanych jako „inne” zgłoszenia,
Centrum Kompetencji udzieliło odpowiedzi na ponad 50 zapytań skierowanych do UMWM w formie wiadomości e-mail oraz 40 zapytań telefonicznych.