Szkolenia z obsługi kamer termowizyjnych dla pracowników gmin i powiatów
Od kilku dni w Małopolsce trwają szkolenia pracowników starostw i gmin z obsługi kamer termowizyjnych. Szkolenia są realizowane w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii .
Kamera termowizyjna to urządzenie, które dzięki promieniowaniu podczerwonemu, zapisuje obraz dokumentujący rozkładanie się energii cieplnej oraz miejsca przenikania energii przez przegrody. Urządzenie służy do rejestrowania ciepła emitowanego przez dany obiekt. Dzięki temu możliwe jest dokładne poznanie różnic temperatur np. budynków i przestrzeni. To zaś pozwala stwierdzić, czy w budynku nie ma miejsc niekontrolowanej ucieczki ciepła.
Badanie kamerą termowizyjną pozwala więc na wykrycie wielu potencjalnych problemów budowlanych, m.in:
- ubytków ciepła spowodowanych niewłaściwą izolacją lub nieszczelnościami,
- wilgoci w strukturach budynku, co może prowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów,
- uszkodzeń w instalacjach grzewczych lub chłodniczych, które mogą prowadzić do nieefektywności energetycznej.
Kamery termowizyjne w JST
W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii zakupiono 40 kamer termowizyjnych dla starostw powiatowych i Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Wcześniej 10 zestawów kamer termowizyjnych w ramach projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” zakupiono na potrzeby gmin. W dalszym ciągu gminy mają możliwość wypożyczenia kamer wnioskując do Departamentu Środowiska UMWM. Dodatkowo, w ramach programu, Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, małopolskie gminy mają możliwość sfinansowania zakupu kolejnych kamer termowizyjnych.
Kamery termowizyjne w urzędach gmin i starostw powiatowych są wykorzystywane do analizy budynków użyteczności publicznej oraz budynków prywatnych, aby zdiagnozować ewentualne straty ciepła. To zaś może posłużyć podjęciu decyzji o uszczelnieniu budynku i termomodernizacji przy wsparciu finansowym z dostępnych dotacji.
Bezpłatne szkolenia
Aby szczegółowo poznać specyfikę działania kamer, Departament Środowiska UMWM zorganizował dla wszystkich zainteresowanych powiatów i gmin cykl szkoleń. Pierwsze szkolenia odbyły się 30-31.07.24. Kolejne zaplanowano na 6.08.24, 8.08.24, 9.09.24 i 14.08.24. Pod okiem specjalisty uczestnicy szkoleń mogą poznać zasady funkcjonowania i obsługi kamery termowizyjnej. Jest to też okazja to samodzielnego przeprowadzenia badania termowizyjnego.
Skorzystaj z kamer termowizyjnych!
Mieszkańców chcących wykonać bezpłatne badania budynku kamerą termowizyjną zapraszamy do kontaktu z Ekodoradcą ze swojej gminy lub Doradcą ds. klimatu i środowiska w powiecie. Oprócz badania specjaliści zapewniają bezpośrednią pomoc doradczą w zakresie wymiany źródła ciepła i termomodernizacji. Udzielają też informacji na temat dostępnych form dofinansowań oraz pomagają wypełniać wnioski.
Przeprowadzenie szkoleń jest wynikiem realizacji projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.