Iwona Wańczyk – Ekodoradca w Gminie Chełmiec

W małopolskich gminach pracuje prawie 250 ekodoradców. To specjaliści, którzy na co dzień pomagają mieszkańcom pozyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców. Odwiedzają szkoły, gdzie z powodzeniem dzielą się wiedzą o odnawialnych źródłach energii i jakości powietrza.

Poznajcie Iwonę Wańczyk, która pełni funkcję Ekodoradcy w Gminie Chełmiec w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

  • Podstawowym działaniem Ekodoradców jest informowanie mieszkańców o zapisach uchwały antysmogowej dla Małopolski. Wspieracie mieszkańców w wymianie starych, pozaklasowych kotłów służących do ogrzewania budynków. Co jeszcze należy do Twoich obowiązków?

Programy dotacyjne bywają skomplikowane, dlatego też pomagamy mieszkańcom wypełnić dokumenty. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie finansowe do wymiany przestarzałych źródeł ciepła w budynkach, a także na termomodernizację budynków m.in. ocieplenie domów, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej czy montaż fotowoltaiki. Ponadto organizuję wydarzenia ekologiczne. Rozpowszechniamy wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Chcemy uświadamiać mieszkańcom, zarówno dorosłym jak i dzieciom w szkołach, jak istotną rolę odgrywa środowisko w naszym życiu.

  • W gminie Chełmiec organizujesz dużo proekologicznych wydarzeń. Jak one wpływają na świadomość ekologiczną mieszkańców?

W kwietniu br. w naszej gminie zorganizowaliśmy wydarzenie pn. „Zamień plastik na czyste powietrze”. Mieszkańcy przynosili plastikowe nakrętki, z których dochód ze sprzedaży został przekazany na rehabilitację potrzebujących niepełnosprawnych dzieci. Poprzez zorganizowaną zbiórkę mieszkańcy mogli wspomóc chore dzieci oraz posprzątać swoje otoczenie z plastiku. Dodatkowo mieszkańcy w zmian za zakrętki otrzymali sadzonki krzewów borówki. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy ze Starostwem Nowosądeckim, w ramach II Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Takie działania wzbudzają troskę społeczeństwa o lokalny klimat oraz przyczyniają się do zwiększenia powierzchni zieleni. Kilka dni temu rozstrzygnęliśmy gminny konkurs ekologiczny pn. „Mój EKO – pomysł na ochronę środowiska”. Chcieliśmy zachęcić dzieci i młodzież szkół podstawowych do podejmowania działań sprzyjających poprawie jakości powietrza. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej o tematyce ekologicznej wykonanej dowolną techniką. Praca miała przedstawiać, w jaki sposób można dbać o środowisko, jak zmniejszyć ilość śmieci lub w jaki sposób można zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą wiedzą na temat zanieczyszczonego powietrza, a także ciekawymi pomysłami na jego poprawę. Pozornie drobne działania mają istotny wpływ na poprawę świadomości ekologicznej. Dorośli mieszkańcy są świadomi, że poprzez swoje działania takie jak wymiana pieca, czy ocieplenie domu, mają wpływ na ochronę powietrza.

  • Za nami dwa trudne lata – pandemia, wojna w Ukrainie, rosnące ceny nośników energii, do tego inflacja. Czy w tym wszystkim jest miejsce na dbanie o środowisko?

To prawda – mieszkańcy często stoją przed trudnym wyzwaniem. Nasza pomoc jest przez nich naprawdę doceniana. Przekonujemy ich, że pewne inwestycje z dotacjami, szybko się zwrócą. Warto zdać sobie sprawę jak ważną rolę każdy z nas odgrywa w trosce o jakość powietrza i wziąć choćby częściową odpowiedzialność za jego poprawę. Dzięki np. ociepleniu budynku możemy zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się ciepłem oraz czystym powietrzem. Wniosek zatem jest tylko jeden: warto inwestować m.in. w termomodernizację budynków, dzięki temu zmniejszymy zużycie energii potrzebną do ich ogrzania. Przesłaniem, które szczerze warto przekazywać mieszkańcom jest wspólna troska o środowisko. Dbanie o codzienne nawyki, to podstawa, jeśli chcemy mieć wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

  • Jak zachęciłabyś mieszkańców do korzystania z usług Ekodoradcy?

Bardzo zachęcam do korzystania z porad Ekodoradców gminnych. Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu chętnie doradzamy i pomagamy pozyskać dofinansowanie do inwestycji wpływających na niwelowanie zmian klimatu. Zapraszam wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Wspólnie zastanowimy się nad odpowiednim rozwiązaniem, które przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Pomogę także w skorzystaniu z dofinansowań, które są przeznaczone na ten cel.