O Ekointerwencji podczas Tygodnia z Internetem

Już za kilka dni odbędą się warsztaty on-line pn. „Smartfon – jak bezpiecznie używać i co warto zainstalować” w ramach kampanii Tydzień z Internetem (edycja 2023). Województwo Małopolskie organizuje kolejne wydarzenia dla przedstawicieli małopolskich instytucji publicznych, w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii.

Krótko o kampanii

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 1 400 000 osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów. Województwo Małopolskie bierze udział w kampanii od 2013 roku. W wydarzeniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz partnerów akcji, biblioteki publiczne, organizacje pozarządowe, szkoły wzięło udział już kilka tysięcy osób. Od 17 kwietnia 7 maja 2023 roku w całej Małopolsce odbędą się wydarzenia w , których celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z nowoczesnych urządzeń informacyjno-komunikacyjnych, rozwijania umiejętności cyfrowych i odkrywania potencjału zasobów Internetu.

Warsztaty on-line

Podczas warsztatów można będzie poznać zasady bezpiecznego używania smartfonów oraz niebezpieczeństwa czyhające na użytkowników.  Zaprezentowane zostaną aplikacje mobilne mObywatel, mZUS i mojeIKP  oraz aplikacje Województwa Małopolskiego: visitMalopolska i Ekointerwencja.

Ochrona powietrza w aplikacji Ekointerwencja

Ekointerwencja jest aplikacją mobilną i internetową umożliwiającą mieszkańcom zgłoszenie m.in: podejrzenia spalania odpadów lub niedozwolonych paliw oraz używania urządzeń grzewczych niezgodnych z uchwałą antysmogową, wystąpienia dzikich wysypisk śmieci, wypuszczania ścieków itp. Aplikacja jest dostępna  całą dobę, a dzięki automatycznemu przekazywaniu zgłoszeń do organów kontrolnych, podjęcie działań naprawczych jest możliwe niemal bezpośrednio po zgłoszeniu. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego monitoruje proces prowadzenia kontroli i mobilizuje jednostki samorządu terytorialnego do skutecznego działania.

Aplikacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa małopolskiego. Od początku istnienia pobrana była ponad 20 tys. razy, a obecnie posiada ok. 6,5 tys. aktywnych użytkowników. Za jej pomocą przekazano ok. 24 tys. zgłoszeń.

Zapraszamy do udziału!

O funkcjonalności aplikacji opowie Katarzyna Stadnik z Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zaczynamy 19 kwietnia 2023 roku o godz. 9:00. Warsztaty organizowane są w formie webinarium online, za pośrednictwem aplikacji Cisco Webex. Udział w warsztatach nie wymaga rejestracji i zgłoszeń, wystarczy w danym dniu skorzystać ze wskazanego łącza. Udział jest BEZPŁATNY.

Szczegóły warsztatów, dokładny program oraz link do wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej https://tydzienzinternetem.malopolska.pl/