Województwo Małopolskie udostępniło mieszkańcom aplikacje, która daje możliwość dokonywania anonimowych zgłoszeń zaobserwowanych naruszeń środowiskowych.
Jaki jest cel aplikacji?
Ekointerwencja jest pierwszą tego typu aplikacją w Polsce. Stworzona została do anonimowego zgłaszania nieprawidłowości takich jak: podejrzenie spalania odpadów, używanie urządzeń niezgodnych z wymaganiami uchwały antysmogowej, nielegalne wysypiska śmieci czy wypuszczanie ścieków do środowiska (np. do rzeki, rowu itp.). Informacja zostaje automatycznie skierowana do właściwego lokalnego organu kontroli. Reakcje urzędów na zgłoszenia mieszkańców monitorowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Aplikacja w wersji webowej dostępna jest pod adresem: https://ekointerwencja.ekomalopolska.pl/app/ekointerwencja/index.html, a na urządzenia mobline z systemem Android na platformie Sklep Play oraz iOS w App Store.
Jakie korzyści daje aplikacja?
- Szybkie i bezpośrednie przekazywanie zgłoszeń do instytucji kontrolnych.
- Dostęp do statystyk zgłoszeń dla każdej gminy.
- Anonimowość zapewnia bezpieczeństwo dla osób zgłaszających.
Funkcjonalności aplikacji
- Cztery kategorie zgłoszeńdostosowane do zaobserwowanej sytuacji. Aplikacja daje możliwość zaklasyfikowania zgłoszenia do jednej z kategorii tj. Zanieczyszczenie powietrza, Odpady, Ścieki oraz Inne.
- W przypadku naruszeń dokonywanych przed przedsiębiorstwa, dostępne jest bezpośrednie przekierowanie do Formularza udostępnionego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, za pomocą którego można dokonać zgłoszenia.
- Możliwość dodania materiałów filmowych i zdjęć dokumentujących zgłaszane naruszenie.
- Mapa,poza możliwością dokonania zgłoszenia,umożliwia dostęp do statystyk dla każdej gminy znajdującej się na terenie województwa.
Dlaczego warto używać aplikacji Ekointerwencja?
Wszystkim nam powinno zależeć na czystym i zdrowym powietrzu, a także czystych wodach oraz terenach zielonych, dlatego warto zgłaszać zaobserwowane nieprawidłowości do odpowiednich instytucji. Aplikacja Ekointerwencja jest właśnie odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców regionu, którym zależy na ograniczeniu procederu zatruwania środowiska w swojej najbliższej okolicy. Łatwość obsługi oraz dostępność na różnych urządzeniach są najważniejszymi cechami charakteryzującymi aplikację.
Kto odpowiada za utworzenie aplikacji oraz kontrole?
Za utworzenie systemu odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Aplikacja powstała jako zadanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021.
W świetle obowiązujących przepisów organem odpowiedzialnym za kontrole są wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. W praktyce kontrole wykonywane są przez pracowników straży miejskiej/gminnej lub upoważnionych pracowników urzędu gminy. W przypadku przedsiębiorstw, kontrolę przeprowadza Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.