#EUGreen Week w gminie Ciężkowice

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia

Eko-strefa w Ciężkowicach

4 czerwca br. zorganizowany został w Ciężkowicach Green Week połączony z Gminnym Dniem Dziecka. W pikniku animacyjno-edukacyjnym udział wzięło ponad 800 uczestników. Stworzono eko-strefę. Mieszkańcy rozwiązywali quiz ekologiczny składającego się z pytań dotyczących zanieczyszczenia powietrza, segregacji śmieci i dbania o środowisko. Rozwiązywali także krzyżówki i rebusy ekologiczne. Za prawidłowo rozwiązany quiz mieszkańcy otrzymywali sadzonkę skrzydłokwiatu – rośliny oczyszczającej powietrze. Wydarzenie prowadzone było przez animatorów, którzy w przerwach między występami organizowali konkursy z nagrodami z wiedzy o ekologii, zabawy dla dzieci na scenie, a także przedstawiali ciekawostki m.in. o fotowoltaice. Zorganizowano konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej. Dostępne dla mieszkańców były gadżety, m.in. bawełniane torby, odblaski, a także drewniane breloki oraz breloki w kształcie koniczynki.

Konsultacje i dotacje

W eko-strefie utworzono mobilny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, w którym mieszkańcy mogli otrzymać informacje na temat dofinansowań i termomodernizacji.
Strefa sportowa promowała zdrowy i niskoemisyjny styl życia. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności na torze rowerowym z przeszkodami oraz na inteligentnej platformie treningu reakcji.
Całość wydarzenia przybliżyła mieszkańców zarówno młodszych jak i tych starszych do tematu ekologii. Zwiększyła ich świadomość oraz wiedzę w zakresie zanieczyszczenia powietrza, a także zachęciła do proekologicznego działania.