#EUGreen Week w gminie Koniusza

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia.

Ponad 600 młodych uczestników warsztatów

W dniu 19 maja br., rozpoczęliśmy cykl warsztatów pt.: „Śmieci segreguję, bo przyrodę szanuję.” Mają one na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży wpływu spalania śmieci na jakość powietrza, pokazanie jakie działania sprzyjają poprawie jego jakości oraz co je zanieczyszcza. Ponadto omawialiśmy szereg zagadnień z zakresu recyklingu i segregacji odpadów. Uczestnikami warsztatów były dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z placówek z terenu gminy Koniusza. Dotychczas udział w warsztatach wzięło łącznie 616 osób.

Edukacja poprzez zabawę

Podczas zajęć w pierwszej kolejności omawialiśmy wpływ spalania śmieci na jakość powietrza. Następnie dzieci odpowiadały na pytania związane z recyklingiem i segregacją. Kolejno wysłuchały bajki autorstwa gminnego ekodoradcy Anety Marzęckiej pt. „Porządnicka Zosia” i odpowiadały na pytania nawiązujące do treści utworu. Dzieci rozwiązywały testy związane z segregacją odpadów, a także grały w grę polegającą na przyporządkowaniu śmieci do odpowiednich kolorów koszy. W pierwszej kolejności uczestnicy segregowali odpady według własnego uznania, następnie ich wybory były wspólnie analizowane czy wybór był właściwy, czy też nie i uzasadniane dlaczego śmieci mają trafiać do tego, a nie innego kosza.
Na zakończenie dzieci otrzymały książeczki, które poprzez zabawę pozwolą utrwalić ich wiedzę. Podczas zajęć wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

Ekoedukacja podczas pikniku

Dnia 4 czerwca br., odbył się piknik rodzinny w miejscowości Piotrkowice Wielkie. Nasze działania polegały na promowaniu Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, a także na edukowaniu dzieci poprzez gry i zabawy. Przekazywaliśmy dzieciom informacje jakie są zasady oraz zachowania proekologiczne. Informowaliśmy jakie działania mają zły wpływ na powietrze i otaczający nas świat.