#EUGreen Week w gminie Nowy Wiśnicz

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia

Europejski Zielony Tydzień podczas Dni Wiśnicza

W dniach 3-4 czerwca br. w Nowym Wiśniczu, odbyła się impreza plenerowa Jarmark Wiśnicki – „Dni Wiśnicza” oraz Europejski Zielony Tydzień (ang. Green Week). Organizatorem tego wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu oraz Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu.

Imprezie towarzyszył tradycyjny jarmark ze stoiskami handlowo-wystawienniczymi, występy artystyczne, koncerty, animacje w ramach Dnia Dziecka, konkursy, pokazy historyczne, warsztaty, parada orkiestr dętych i wiele innych. Corocznie obchody tego święta cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Gminy Nowy Wiśnicz, ale także ościennych gmin i powiatów.

Doradcy na wyciągnięcie ręki

W ramach tej imprezy, w dniu 3 czerwca zorganizowano stanowisko informacyjne programu „Czyste Powietrze”. Do udziału w wydarzeniu, poprzez wspólną obsługę stanowiska zaproszono Doradcę Energetycznego z WFOŚiGW w Krakowie, Doradcę ds. Klimatu w Starostwie Powiatowym w Bochni oraz Doradcę Klienta BNP Paribas Bank Polska S.A.
W tym miejscu mieszkańcy mogli uzyskać poradę i informacje nt. możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha), ocieplenia budynku, wymianę drzwi i okien czy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, możliwości kredytowania inwestycji Czystego Powietrza przez ścieżkę bankową oraz informacje w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu.

Ekokonkursy i masa niespodzinek

Na mieszkańców odwiedzających stoisko czekały także miłe niespodzianki – na stoisku przeprowadzone zostały konkursy ekologiczne z eko-nagrodami, które miały na celu:
• edukację ekologiczną w zakresie poprawy jakości powietrza – zrozumienie znaczenia czystego powietrza dla zdrowia ludzi i środowiska;
• kształtowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców gminy Nowy Wiśnicz;
• promowanie działań zmierzających do ochrony powietrza;
• promowanie założeń uchwały antysmogowej dla Małopolski dotyczących obszaru gminy Nowy Wiśnicz.