#EUGreen Week w gminie Wietrzychowice

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia

Pogadanki o zdrowym żywieniu

Wszyscy wiemy jak ważne jest zdrowe, racjonalne odżywanie. Uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej w Wietrzychowicach poznali tajniki zdrowej diety, dostosowanej do wieku i tryby życia. Piątoklasiści zapoznali się z piramidą zdrowego odżywiania. Wskazywali produkty niezbędne w swojej diecie, ale również dowiedzieli się czego należy się wystrzegać. Udowadniali, że podstawą zdrowego trybu życia jest ruch.

Zdrowe odżywianie – wspólne śniadanie

Wspólne posiłki dają dzieciom wiele radości. Zdrowo odżywiamy się nie tylko od święta, ale codziennie. W śniadaniówce młodego człowieka zawsze znaleźć można sezonowe owoce, warzywa i oczywiście wodę mineralną lub sok do picia.

Rowerowe porady

Rowery to świetna alternatywa dla transportu spalinowego. Dlatego tez wspólnie debatowaliśmy, jak przygotować rower do sezonu letniego, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Część dzieci korzysta z roweru codziennie dojeżdżając do szkoły, na zajęcia pozaszkolne czy do kolegi, koleżanki. Rower napędzany siłą mięśni ludzkich jest jednym najbardziej ekologicznych pojazdów. Zapewni wysiłek fizyczny, ruch i chroni środowisko od nadmiaru spalin.

Sekrety ogrodnictwa

Rośliny dają człowiekowi zbawienny tlen, ale także cisza oko przyczyniając się do komfortu psychicznego. Z racji zamieszkiwania na terenach wielskich z roślinami dzieci są zaprzyjaźnione, nauczone ich właściwej pielęgnacji. Potrafią przesadzić rośliny doniczkowe w nowe podłoże dostosowane do warunków życia rośliny. Wiedzą jak ważne jest właściwe nawodnienie i nawożenie. Niektórzy w domu mają nawet własną grządkę warzywną.

Zielony Dzień

Aby wspierać wszelkie działania podejmowane z myślą o ochronie środowiska wszyscy ubraliśmy się w zielone ubrania. Kolor zielony został wybrany nieprzypadkowo. Zieleń to kolor roślin, przyrody ale także symbol nadziei. Nadziei na to, że dołożymy wszelkich starań, aby odbudować to, co zniszczyliśmy w przyrodzie, a przyszłe pokolenia będą się cieszyć kolejnymi „cudami natury”.