#EUGreen Week w powiecie Tarnowskim

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia

W powiecie tarnowskim w ramach Green Week 2023 doradca ds. klimatu i środowiska odwiedził 5 szkół ponadpodstawowych z prelekcją pt. „Przyczyny i skutki zmian klimatu oraz sposoby przeciwdziałania im”.

Klimat na edukację

W poniedziałek 5 czerwca prelekcja miała miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego J. Paderewskiego w Ciężkowicach. Wzięli w niej udział uczniowie liceum ogólnokształcącego i technikum hotelarskiego i informatycznego. Tego samego dnia doradca spotkał się także z uczniami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II, gdzie zaprezentował prelekcję uczniom liceum ogólnokształcącego.

6 czerwca prelekcje odbyły się w dwóch kolejnych szkołach. Najpierw w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie. Uczestnikami byli uczniowie klas technicznych. Następnie odwiedzono Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach, gdzie o zmianach klimatu dowiedzieli się uczniowie klas technicznych.

W środę 7 czerwca prelekcji wysłuchali zgromadzeni w świetlicy uczniowie wielu klas Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. im. Jana Pawła II w Wojniczu. W sumie w prelekcjach wzięło udział ok. 190 osób.

O mitygacji i projekcie LIFE

Podczas prelekcji przedstawiono informacje o Projekcie zintegrowanym LIFE- IP EKOMAŁOPOLSKA, zmianach klimatu, ich przyczynach i skutkach oraz sposobach mitygacji i adaptacji do tych zmian. Zwracano szczególną uwagę na kwestie związane z oszczędzaniem energii. Celem utrwalenia wiadomości, rozdano uczniom ulotki „Ostatni dzwonek dla klimatu”.