#EUGreenWeek w gminie Czchów

Małopolskie gminy włączyły się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia (ang. Green Week). Warsztaty i konkursy ekologiczne w szkołach, akcje sadzenia drzew, ekostoiska na piknikach – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników Małopolskiego Zielonego Tygodnia

W tym roku jego obchody miały szczególny wymiar, ponieważ rok 2023 ogłoszony został Europejskim Rokiem Umiejętności. W obecnych czasach posiadanie odpowiednich umiejętności przekrojowych, przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, prowadzi do innowacyjności oraz pozwala na adaptację do nowych warunków.

Spotkanie z mieszkańcami

Gmina Czchów po raz kolejny włączyła się w obchody Europejskiego Zielonego Tygodnia. Pierwszym wydarzeniem #EUGreenWeek 2023 była promocja Programu Czyste Powietrze. W dniu 4 czerwca, podczas obchodów Dnia Dziecka, pracownik Gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu, pełnił popołudniowy dyżur. Podczas spotkania można było uzyskać informacje o dofinansowaniu z Programu „Czyste Powietrze”, czy o zapisach uchwały antysmogowej dla Małopolski. Padały również pytania na temat innych programów dotacyjnych, np. „Moja Woda” czy „Moje Ciepło”.

Edukacja najmłodszych mieszkańców

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Czchowie odwiedzili również klasę 1 w Publicznej Szkole Podstawowej w Czchowie. Swoją prelekcję rozpoczęli od nawiązania do Europejskiego Roku Umiejętności. Zwrócili uwagę dzieci na fakt, że wiedza, którą już nabyły a będą pogłębiać przez kolejne lata, w przyszłości pomoże im zdobyć odpowiednie umiejętności i kwalifikacje.
W dalszej części spotkania, ekodoradca poruszył temat powietrza i jego ochrony. W tym celu zaprezentował makietę pieca „kopciucha”, zaznaczając, czym można, a czym nie można palić. Następnie, pokazał pyłomierz, który wskazuje jakość powietrza oraz wilgotnościomierz do pomiaru wilgotności drewna. Dzieci podczas pomiaru wilgotności drewna zadawały bardzo ciekawe pytania, m.in. „czy mokrym drewnem można palić w piecu?”.

Recykling – ważna sprawa!

Pracownik Referatu Usług Komunalnych w obrazowy sposób wprowadził dzieci w najważniejsze zasady segregacji śmieci i recyklingu. Dzieci znakomicie poradziły sobie z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów. W nagrodę otrzymały słodki upominek oraz malowanki o tematyce ekologicznej (segregacja śmieci, ochrona powietrza i klimatu). Cieszy nas niezmiernie fakt, że wiedza dzieci na temat ekologii jest tak duża.
W ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia, wszystkim szkołom z terenu Gminy Czchów przekazano malowanki ekologiczne (1750 sztuk).