Gmina Gołcza uczy postaw ekologicznych, nie tylko najmłodszych

Gołcza

W trakcie realizacji II fazy projektu LIFE, w Gminie Gołcza organizowano szereg akcji edukacyjnych podnoszących świadomość ekologiczną wśród mieszkańców. Wydarzenia skierowane były zarówno do najmłodszych jak i do seniorów. Oprócz wydarzeń plenerowych, organizowano także zajęcia w szkołach, przedszkolach i spotkaniach z mieszkańcami.

Podczas II fazy główne wydarzenia to:  

V Żniwogranie, a zarazem III Dni Czystego Powietrza

W dniu 18.08.2019, w czasie trwania gminnej imprezy plenerowej, Ekodoradca wystawił stoisko informacyjno-edukacyjne, w którym przekazywał wiedzę dotyczącą możliwości dofinansowania wymiany kotła, montażu instalacji odnawialnych źródeł energii czy poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych. Ekodoradca zorganizował również konkurs dla dzieci, tzw. koło fortuny, z pytaniami na temat ekologii oraz otaczającego nas środowiska. W wyniku przebiegu rozgrywki dzieci za dobre odpowiedzi otrzymywały gadżety: długopisy, balony, notatniki czy worki z materiałów ekologicznych. Przy stoisku na najmłodszych czekały losy z pytaniami i zagadkami z biologii i ekologii oraz krzyżówka ekologiczna wraz z kolorowankami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy gry otrzymywali nagrody, przewidziane zarówno dla najmłodszych jak i tych starszych. Dodatkowo dorośli otrzymali ulotki informujące o uchwale antysmogowej oraz możliwych do uzyskania dofinansowaniach na wymianę kotła. Ponadto, w imprezie brały udział firmy zajmujące się dystrybucją kotłów, paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

II Piknik Ekologiczny

Dwa miesiące wcześniej, dnia 01.06.2019r., Ekodoradca wraz z Policjantami zorganizował na placu zabaw w miejscowości Maków Dzień Dziecka. Na stoisku na najmłodszych mieszkańców czekały losy z pytaniami i zagadkami na temat ochrony środowiska i ekologii. Można było także wziąć udział w konkursie na wykonanie kolorowanki dotyczącej segregacji odpadów. W związku z tym dzieci poprzez zabawę dowiedziały się, że odpady należy wyrzucać do kosza, a nie np. do pieca. Wszyscy uczestnicy za wzięcie udziału otrzymali nagrody.

Teatr dla najmłodszych

We wrześniu 2019 roku w Szkole Podstawowej w Gołczy zorganizowano przedstawienie grupy teatralnej: „Teatr niewielki” z Krakowa. Odbyły się dwa przedstawienia: 1 – Czarownica niska emisja dla dzieci z klas 0-3 oraz 2 – Najważniejsza lekcja dla dzieci z klas 4-8. Przedstawienia poruszały nie tylko tematy związane z powietrzem, ale także dotyczące odpadów i ich segregacji. Dzieci brały czynny udział w konkursach organizowanych podczas przedstawień.

Działania na rzecz czystego powietrza

Gmina Gołcza w ramach działań prowadzonych w projekcie LIFE prowadziła szereg działań. W latach 2018-2019 to nie tylko spotkania z mieszkańcami, lokalnymi liderami czy konkursy dla dzieci. To również realne działania podejmowane na rzecz poprawy jakości powietrza. Dzięki obecności i pomocy Ekodordacy w gminie na przestrzeni dwóch wskazanych lat wymieniono 64 stare kotły na nowe, ekologiczne urządzenia grzewcze.