Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gminie Miechów

W tym roku Gmina Miechów włączyła się do kampanii zainicjowanej przez Komisję Europejską, która ma zachęcić mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych oraz ekologicznych środków podróżowania. W piątek 16 września przed Urzędem Gminy i Miasta Ekodradcy rozdawali darmowe bilety okresowe na komunikację miejską mieszkańcom, którzy w tym dniu wybrali przyjazną środowisku formę transportu.

W ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Gmina Miechów przygotowała dla mieszkańców aż 100 voucherów na darmowe bilety na komunikację miejską (okres ważności biletu to 30 dni). Każda osoba, która w zeszły piątek przyjechała pod UGiM przyjaznym dla środowiska środkiem transportu – rowerem, hulajnogą czy deskorolką może odebrać swój bilet do dnia 1 października w ZWiK Miechów (ul. Racławicka 41, Miechów). Ponadto podczas trwania akcji gminni Ekodoradcy udzielali miechowianom informacji dotyczących m.in. możliwości pozyskania dofinansowania z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to inicjatywa Komisji Europejskiej (KE), która odbywa się od 2002 r. w dniach 16-22 września. To sztandarowa kampania informacyjna KE na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Celem jest promocja transportu publicznego, proekologicznych idei transportu i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.Ekologiczny transport publiczny jest jednym z priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko. Celem jest większe wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego w miastach. Dzięki podejmowanym działaniom nastąpi zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w miastach, poprawa płynności ruchu i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne w miastach i na ich obszarach funkcjonalnych.

Zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mieszkańcy na ekologicznym środku transportu
Stoisko Ekodoradcy podczas obchodów ETM