Piknik Ekologiczny „Razem Tworzymy Klimat”

Organizatorem Pikniku Ekologicznego był zespół niepołomickich ekodoradców 💚

9 września w Parku Miejskim odbył się I Piknik Ekologiczny organizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Podczas pikniku mogliśmy skorzystać z 4 stref (strefy rozrywkowej, strefy eko-przedsiębiorcy, strefy wiedzy i strefy piknikowej). Można w nich było znaleźć inspirujące wykłady, panel dyskusyjny, doradztwo w zakresie wymian źródła ciepła i termomodernizacji zapewnione przez wykonawców i instalatorów, darmowe eko-przekąski oraz wiele atrakcji dla dzieci jak i dla dorosłych.

Z inicjatywy Referatu Ochrony Powietrza spotkały się firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją konwencjonalnych źródeł ciepła oraz odnawialnych źródeł energii: firma Leste-Green, Soltech Kraków, Ekoterm Franciszek Kluba oraz Auroks. Na specjalnie przygotowanych stoiskach oraz wewnątrz busów wystawowych mieszkańcy mogli porozmawiać ze specjalistami o zasadach działania i eksploatacji pieców na biomasę, pieców gazowych, pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie pomagał w doborze odpowiedniego źródła ciepła oraz odpowiadał na pytania związane z Programem Czyste Powietrze. Przedstawiciele banków BNP Paribas i Credit Agricole przedstawili warunki preferencyjnego kredytu, który wielu beneficjentom pomoże w sfinansowaniu inwestycji.

W strefie ekoprzedsiębiorcy uczestnicy naszego pikniku mogli zakupić uprawianą według Certyfikatu żywność z gospodarstwa ekologicznego Państwa Gawłów – Słonecznej Zagrody. Gościliśmy również Fit Cake Niepołomice, które zachwyciło przepysznymi, zdrowymi deserami. Poczęstowaliśmy się także świeżym makaronem i lodami z koziego mleka u Mama Mia. Można było również zapoznać się z ofertą Winnicy Magdalena z Zabierzowa Bocheńskiego oraz wszystkim znanego Browaru Kazimierz. Tym, którzy zdecydowali się na domową degustację ich produktów gratulujemy wyboru! Hitem okazały się szyte przez Panią Renatę Klubę maskotki i bluzy z naszego leśnego ekosystemu – Leśni Kumple.

Podczas całego wydarzenia nasi goście mogli poczęstować się pysznym śniadaniem przygotowanym przez Resto Zamkową 9. A co po śniadaniu? Pyszna, aromatyczna kawa z autorskiej mieszanki Greg Cafe i słodkie inspiracje serwowane przez foodtruck EWAX. Spożyte kalorie można było spalić na miejscu podczas treningu piłkarskiego przeprowadzonego przez trenerów MKS Puszczy Niepołomice. Rad odnośnie zdrowego trybu życia i aktywności poprawiających naszą formę udzielali FitClub24 Niepołomice oraz PTG Sokół Niepołomice.

Było też coś dla ciała oraz umysłu – nasza strefa wiedzy zaczęła się od wykładu Pani Lucyny Gaweł – przybliżyła nam temat ekologicznej uprawy, jej zasad, korzyści i wyzwań z nią związanych. Następnie Michał Wieciech (Nadleśnictwo Niepołomice) opowiedział o zmianach klimatu na naszym własnym podwórku – ich wpływie na Puszczę Niepołomicką. Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego poprowadził prezentację na temat zanieczyszczenia światłem. Czy wiecie, że w wielu przypadkach to właśnie ono jest winne naszym bezsennym nocom? O energooszczędnym budownictwie z uwzględnieniem kwestii środowiskowych opowiedział dr inż. Michał Kaczmarczyk – praktyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wisienką na torcie był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Pan Roman Ptak, Wójt Gminy Biskupice Pani Renata Gawlik oraz Zastępca Burmistrza ds. inwestycyjnych Miasta i Gminy Wieliczka Pan Piotr Krupa. Kierowniczka Referatu Ochrony Powietrza Pani Anna Szewczyk rozmawiała z Włodarzami o odniesionych przez gminy ekologicznych sukcesach, walce ze zmianami klimatu, problemem z rosnącymi cenami odbioru odpadów oraz dobrymi praktykami wprowadzonymi przez samych rozmówców.

Podczas gdy dorośli zdobywali wiedzę, dzieci pochłonięte były zabawą z animatorkami znanej i lubianej firmy Bawimy się. Wspólnie ozdabialiśmy materiałowe torby, malowaliśmy buźki, wykonywaliśmy brokatowe tatuaże przypominające o mijającym lecie. Na rozstawionym obok dmuchanym zamku szaleństwom nie było końca. Po skorzystaniu z atrakcji w języku polskim dzieci i młodzież mogli spróbować sił w zabawach w języku angielskim. Szkoła Językowa Bright przygotowała wspaniałe zajęcia które nie tylko bawią, ale też uczą. Imprezę rozkręcały HockiKlocki – drewniane gry dla osób w każdym wieku. W między czasie część dzieci udała się na pełną przygód i wyzwań grę terenową poprowadzoną przez Marcina Jeża (BajKłaj).

I Piknik Ekologiczny udał się znakomicie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz przedsiębiorcom, którzy współtworzyli z nami to wydarzenie. Mamy nadzieję, że za rok również będą Państwo z nami.

Do zobaczenia!

Fotorelacja z wydarzenia:

Przesyłamy zielone pozdrowienia 💚

Zespół Ekodoradców UMIG Niepołomice

Zapraszamy na naszą stronę FB – Ekodoradca Niepołomice