Działania informacyjno-edukacyjne Ekodardców projektu LIFE

Działania informacyjno-edukacyjne

W ostatnich miesiącach Ekodoradcy Projektu zintegrowanego LIFE w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze, realizowali szereg działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Korzystając z przyjemnej letniej pogody gminy województwa małopolskiego organizowały liczne festyny, pikniki, wydarzenia sportowe i inne spotkania w plenerze, które były doskonałą okazją do zaangażowania mieszkańców gmin i zainteresowania ich tematyką jakości powietrza. Ekodoradcy wykazywali się dużą kreatywnością w organizowaniu swoich stanowisk, gdzie każdy mógł uzyskać poradę w zakresie wymiany ogrzewania na ekologiczne, termomodernizacji, dostępnych programów pomocowych, a nawet zobaczyć i dotknąć kotłów najwyższej klasy, pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych. Ekodoradcy postawili również na współpracę, z zaangażowaniem wspierali się w trakcie weekendowych wydarzeń plenerowych, dzięki czemu treści edukacyjne mogły dotrzeć do większej liczby osób.

Kampania informacyjna

Rozległa kampania informacyjna to niezbędny element wprowadzonego w dniu 1 lipca 2017 r. zakazu wykorzystywania węgla złej jakości oraz wilgotnego drewna na terenie całego województwa małopolskiego. W życie weszła bowiem tzw. Uchwała Antysmogowa dla województwa małopolskiego, uchwalona w styczniu 2017 przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Widząc potrzeby w zakresie informowania mieszkańców o zmianie obowiązującego prawa, Ekodoradcy dystrybuowali specjalne przygotowane na ten cel ulotki oraz zamieszczali informacje na stronach internetowych gmin, w mediach społecznościowych oraz  lokalnej prasie. Rozdystrybuowano setki broszur i ulotek informacyjnych, przypominając, że lato szybko się kończy, a sezon grzewczy znów przywita nas smogowymi epizodami.

W ciągu 12 miesięcy (październik 2016 r. – wrzesień 2017 r. ) Ekodoradcy:

 • udzielili porad i pomocy 127,3 tys. Małopolanom
  (w biurze, w terenie, telefonicznie i pisemnie)
 • zorganizowali 1,3 tys. spotkań dla mieszkańców,
  w których udział wzięło 26 tys. osób
 • przeprowadzili 317 wykładów w szkołach z udziałem
  12,4 tys. osób
 • przeprowadzili 725 kontroli u mieszkańców w zakresie spalania odpadów, w trakcie których w 18 przypadkach stwierdzono naruszenie prawa
 • w sezonie grzewczym przebadali kamerą termowizyjną
  1 tys. budynków
  prywatnych i publicznych

Zapraszamy na naszą stronę: Materiały edukacyjne

[easy_image_gallery gallery=”251″]