Fundusze Europejskie dla środowiska
Ponad 300 samorządowców, przedstawicieli małopolskich gmin i powiatów wzięło udział w dwóch konferencjach poświęconych unijnemu wsparciu na realizację przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, które odbyły się 9 września w Krakowie i 11 września w Nowym Sączu.
Jednym z głównych celów Funduszy Europejskich jest wpieranie ochrony środowiska naturalnego. Jest on realizowany w ramach programów krajowych, jak i regionalnych w kolejnych perspektywach finansowych. Między innymi o tym rozmawialiśmy z samorządowcami w Krakowie i Nowym Sączu.
– podsumowuje wicemarszałek Ryszard Pagacz
Nowe perspektywy wsparcia
Podczas spotkań zostały omówione między innymi aktualne i planowane nabory dla jednostek samorządu terytorialnego w obszarze ochrony środowiska z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 (FEM 2021- 2027), Krajowego Planu Odbudowy oraz Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Działanie 2.5. FEM – Wdrażanie Programu ochrony powietrza
W czasie spotkania przedstawiono praktyczne aspekty realizacji projektów FEM dotyczących funkcjonowania ekodoradców w gminach oraz wsparcia straży gminnych i międzygminnych w zakresie kontroli przestrzegania przepisów środowiskowych.
Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Paweł Knapczyk przekazał informacje nt. przyznanego dofinansowania oraz środków, które dostępne będą w przyszłych naborach. Spotkanie było także okazją do omówienia kwestii technicznych związanych z naborami. Przedyskutowano kwestię formuły ryczałtowej projektów, harmonogramów płatności czy wniosków o płatność. Odpowiedzi na wszystkie pytania i niejasności udzieliła Justyna Dymek-Rypińska, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich.
Ważnym punktem spotkania była prezentacja Tomasza Pietrusiaka, Zastępcy Dyrektora Departamentu Środowiska, dotycząca projektu Wsparcie transformacji energetycznej gmin Województwa Małopolskiego. W ramach projektu, gminy będą mogły liczyć na pomoc w realizacji działań mających na celu poprawę jakości powietrza, zwiększenie efektywności energetycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Przedstawiony został harmonogram realizacji projektu, w którym wyznaczono kluczowe etapy na najbliższe lata. Podkreślono, że projekt będzie realizowany we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, co pozwoli na lepsze dostosowanie działań do lokalnych potrzeb.