Gmina Myślenice walczy o czyste powietrze i chce pożegnać się z węglem!

Infografika - lokalna uchwała antysmogowa

Gmina Myślenice idzie w ślady innych małopolskich gmin, które na mocy przyjętych uchwał wprowadzają od 2030 roku całkowity zakaz spalania węgla. Zarząd Województwa Małopolskiego skierował właśnie do konsultacji społecznych projekt lokalnej uchwały antysmogowej. Teraz głos należy do mieszkańców.

Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na odważniejsze kroki w walce o czyste powietrze. Zgodnie z zapisami Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, na wniosek zainteresowanych gmin możliwe jest przyjęcie lokalnych uchwał antysmogowych. Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku. W gminie Myślenice od 1 lipca 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a od początku 2023 roku zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Oznacza to, że na wymianę kopciucha pozostaje tylko czas do końca roku.

Zapisy w projekcie lokalnej uchwały antysmogowej dla gminy Myślenice

Myślenice dają dobry przykład

W trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców samorząd Myślenic podejmuje zdecydowane kroki w walce o czyste powietrze. W ubiegłym roku gmina przeznaczyła blisko 2 mln zł na wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania w ramach lokalnego programu dotacyjnego. Myślenice zajmują również wysokie miejsce w rankingu wymiany starych kotłów w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. W połączeniu z gminnym programem dofinansowań i ulgą termomodernizacyjną, pozwoliło to wielu domostwom na pokrycie 100% kosztów inwestycji. W wymianie trujących kotłów wspiera mieszkańców trzech Ekodoradców zatrudnionych w gminie, którzy doradzają w wyborze ekologicznego źródła ogrzewania i oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Oprócz tego Myślenice inwestują w odnawialne źródła energii, w ramach tego budują farmy fotowoltaiczne, tworzą magazyny energii i wspierają osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. Dzięki temu są liderem klastra energii „Eko Energia – Klaster Energii Ziemi Myślenickiej”.

Ruszają konsultacje z mieszkańcami

Urząd Marszałkowski zachęca do zapoznania się z projektem uchwały dostępnej są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w dziale Konsultacje Społeczne oraz pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/Do wglądu znajdują się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Królewska 56. Opinie i uwagi do projektu uchwały można zgłaszać do 28 lutego br. za pomocą formularza internetowego lub pisemnie na adres Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.