Kolejne Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia za nami

Profilaktyka przede wszystkim!

W sobotę 29 września na Rynku Głównym w Krakowie podczas imprezy plenerowej odbył się finał Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia. W trakcie imprezy ponad 25 podmiotów i organizacji promujących zdrowy tryb życia oferowało mieszkańcom Małopolski m.in. porady i konsultacje. Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia to wspólna akcja profilaktyczna Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków, która na dobre wpisała się już w jesienny kalendarz. Jej głównym celem jest upowszechnianie profilaktyki zdrowia wśród mieszkańców regionu.

Smog?! A co to takiego?

Podczas wydarzenia nie zabrakło akcentu związanego z ochroną powietrza. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprezentował projekt LIFE i działania z zakresu ochrony środowiska prowadzone przez Województwo Małopolskie. Stanowisko Zespołu Ochrony Powietrza cieszyło się bardzo dużą popularnością wśród odwiedzających. Zaprezentowano działanie oczyszczacza powietrza, a także rozdystrybuowano materiały edukacyjne z zakresu ochrony powietrza. Małopolanie chętnie brali udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski. Laureaci konkursów otrzymali m.in.: zestawy oszczędności energii.

Zdrowie Małopolan

Coroczna tygodniowa akcja profilaktyczna Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miejskiej Kraków, to  świetna okazja do wykonania badań profilaktycznych. W trakcie trwania wydarzenia można skorzystać m.in. z przesiewowego testu anty HCV, badania słuchu, badania smokolajzerem oraz konsultacji pediatrycznych, internistycznych. Małopolanie mogli zasięgnąć informacji o zdrowotnych skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. W trakcie Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia zakłady opieki zdrowotnej z różnych miast Województwa Małopolskiego zaoferowały badania i konsultacje.  Nie zabrakło porad pulmonologów, alergologów i internistów. To głównie ci specjaliści od lat alarmują o nasilaniu się chorób górnych dróg oddechowych wśród dzieci i osób starszych.

Świadomość rośnie

Badania Krakowskiego Alarmu Smogowego wskazują na zwiększoną świadomość społeczną w zakresie związku zanieczyszczenia powietrza z utratą zdrowia, a także koniecznością dbałości o jakość powietrza. Blisko połowa badanych mieszkańców województwa małopolskiego przyznało, że zanieczyszczenie powietrza stanowi dla nich lub ich rodzin bardzo poważny problem. Tym bardziej warto zadbać o swoje zdrowie stosując ekologiczne, niskoemisyjne źródła ogrzewania budynków oraz pozyskiwania energii.

[easy_image_gallery gallery=”315″]