Nowa odsłona portalu o jakości powietrza w Małopolsce

Baner powietrze malopolska

Chcesz być na bieżąco z informacjami o lokalnych inicjatywach ekodoradców? Nie wiesz, gdzie szukać informacji na temat możliwości wymiany pieca na bardziej ekologiczny? A może szukasz ciekawych filmów na temat zagrożeń, jakie niesie smog dla wszystkich Małopolan? To wszystko znajdziesz jeszcze łatwiej na nowej stronie powietrze.malopolska.pl.

– Nowa odsłona oficjalnego portalu Województwa Małopolskiego na temat jakości powietrza w regionie daje mieszkańcom możliwość łatwego znalezienia informacji, które są dla nich ważne. To nie tylko informacje na temat zmian związanych z wprowadzeniem przez samorząd województwa uchwał antysmogowych, ale też chociażby ciekawe materiały edukacyjne czy porady ekspertów – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak i zachęca do korzystania z całkowicie nowego portalu. Jak dodaje, można tam znaleźć także oczekiwane przez mieszkańców informacje na temat warunków otrzymania dotacji na wymianę starych i nieekologicznych pieców w ich domach, termomodernizację domu czy instalację odnawialnych źródeł energii.

Wybierz ekologiczny kocioł lub kominek

To jednak nie wszystko – na stronie dostępna jest także oficjalna lista kotłów i kominków na paliwa stałe, spełniających wymagania ekoprojektu oraz przygotowany we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym kalkulator online. Pozwala on na szybkie obliczenie, ile możemy oszczędzić na wymianie naszego pieca węglowego na innego rodzaju źródła ogrzewania – i chodzi tu nie tylko o oszczędność dla naszego portfela, ale też przede wszystkim dla środowiska.

Nowopowstała strona daje też możliwość sprawdzania na bieżąco stanu zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miastach Małopolski oraz prognoz jakości powietrza na kolejne trzy dni. Można tam śledzić też na bieżąco efekty realizacji projektu zintegrowanego LIFE realizowanego przez Województwo Małopolskie wraz z 61 partnerami z kraju i zagranicy. Przypomnijmy, że w jego ramach w małopolskich gminach są zatrudnieni ekodoradcy, u których mieszkańcy mogą zasięgnąć interesujących ich informacji.

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco? Już teraz dodaj stronę www.powietrze.malopolska.pl do ulubionych i zapisz się do newslettera – dzięki temu bezpośrednio do Twojej skrzynki mailowej będą wpływać informacje o prognozach zanieczyszczenia powietrza, komunikaty o wprowadzeniu różnych stopni zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, ale także aktualne informacje dotyczące ochrony powietrza w Małopolsce.