Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023

W dniach od 16 do 22 września 2023 r. obchodziliśmy Europejski Tydzień Mobilności – European Mobility Week!

To wydarzenie co roku skupia uwagę całej Europy na kwestiach zrównoważonego transportu, ekologii oraz energooszczędności.

European Mobility Week to inicjatywa, która narodziła się w 2002 roku i od tamtej pory zyskuje na popularności, angażując coraz większą liczbę miast i regionów w całej Europie. To tydzień, podczas którego promowany jest zrównoważony transport. Taki, który dba się o środowisko i redukuje emisję szkodliwych substancji. Zachęca on także do korzystania z alternatywnych środków transportu, takich jak: rower, komunikacja publiczna czy chodzenie pieszo.

Przesiadaj się i jedź!

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności skupiała się na bardzo aktualnym temacie – oszczędzaniu energii. W dobie zmian klimatycznych rozsądne gospodarowanie energią staje się ważną kwestią. Hasło podkreśla jakie znaczenie ma zmniejszenie zużycia energii w naszych codziennych podróżach. Oznacza to m.in. promowanie środków transportu niskoemisyjnego, takich jak rowery, hulajnogi elektryczne, komunikacja publiczna czy carpooling. Takie zachowania przyczyniają się m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Województwo Małopolskie podczas obchodów Europejskiego Dnia Mobilności

Województwo Małopolskie już po raz kolejny stanęło na wysokości zadania, aktywnie włączając się w obchody tego wyjątkowego tygodnia. Kulminacją wydarzeń był „Dzień bez samochodu”, kiedy to Koleje Małopolskie oferowały klientom przejazdy za symboliczną złotówkę.

Ponadto pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wraz z wicemarszałkiem województwa – Łukaszem Smółką, promowali transport rowerowy oraz wykorzystanie urządzeń transportu osobistego (UTO). W dniu 22 września – święto zrównoważonego transportu, wczesnym rankiem przejechali krakowskimi ścieżkami rowerowymi na swoich jednośladach i hulajnogach. Pracownicy, którzy przybyli do pracy rowerami lub hulajnogami otrzymali gadżety.

Województwo Małopolskie przygotowało także specjalną prezentację o oszczędzaniu energii, którą można było wykorzystać do przeprowadzenia lekcji w szkołach.

Małopolskie gminy podczas obchodów Europejskiego Dnia Mobilności

W obchody tego wyjątkowego dnia włączyły się także małopolskie gminy.

Nawojowa

Ekodoradca w Gminie Nawojowa przeprowadził spotkanie z mieszkańcami korzystającymi z oferty Klubu Senior+, którego tematem była zrównoważona mobilność w codziennym życiu, zapisy uchwały antysmogowej i troski o jakość powietrza. W szkołach zorganizowane zostały konkursy ekologiczne oraz spotkania z młodymi mieszkańcami gminy, którzy wysłuchali prelekcji na temat ochrony powietrza.

Miasto Kraków

Jak co roku odbyła się w plenerze Wielka Lekcja Ekologii, która obrała „Kierunek klimat”. Podczas wydarzenia licznie przybyli krakowianie mieli okazję dowiedzieć się jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego transportu, poprawy jakości powietrza realizują m.in. wydziały Urzędu Miasta Krakowa, miejskie jednostki i spółki oraz naukowcy. Doradcy energetyczni przygotowali także krzyżówki, kolorowanki oraz zeszyty ćwiczeń o charakterze proekologicznym, a także przeprowadzali mini pokazy dot. działania instalacji odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika). Dodatkowo uczestnicy wydarzenia mogli zagrać w wielkoformatową grę planszową, a na aktywnych mieszkańców Krakowa w namiotach KCDE czekały drobne upominki.

Gmina Nowy Targ

W dniu 22 września 2023 r. Gmina Nowy Targ nagrała i udostępniła filmik promujący Europejski Tydzień Mobilności.

Aby go zobaczyć, kliknij w link.

Borzęcin

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w szkołach Gminy Borzęcin, przeprowadzono lekcje o oszczędzaniu energii. Wyjaśniano co daje i czym jest carpooling oraz jakie są korzyści z transportu zrównoważonego. Omawiano także negatywny wpływ transportu na naszą planetę. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: w jaki możemy poprawić jakość życia mieszkańców.

Gmina Oświęcim

Gmina Oświęcim włączyła się w obchody tego wyjątkowego dnia poprzez zorganizowanie kolejnej edycji Rajdu Rowerowego – „Poznajemy Gminę za nami!”. W rajdzie udział wzięło ponad 320 uczestników.

Myślenice

Dzieci i uczniowie ze wszystkich gminnych placówek oświatowych oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice wzięli udział w edukacyjnym wydarzeniu pn. „Myślenice opowiadają, jak ekologicznie się przemieszczają – dzień transportu niskoemisyjnego”. Dzieci przedszkolne miały możliwość obejrzenia edukacyjnego teatrzyku pt. „Kolory Miasta” autorstwa Teatru Kultureska, przekazano im także kamizelki odblaskowe. Natomiast wszystkim uczniom szkół podstawowych rozdano opaski odblaskowe, które przypominają jak ważne jest bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania się.

Na płycie rynku dzieci ze szkół podstawowych oraz mieszkańcy mogli skorzystać z przygotowanych licznych atrakcji. Do dyspozycji uczestników były stoiska edukacyjne, gdzie promowano różne formy przemieszczania się: hulajnogi, rowery, samochody elektryczne. Szczególnie ciekawe dla dzieci były symulatory rajdowe, gokarty solarne, czerpiące energię z promieni słonecznych czy stacjonarny rower, który poprzez pracę mięśni użytkownika produkował prąd.

Burmistrz Miasta i Gminy Jarosław Szlachetka wraz z Zastępcą Mateuszem Sudrem w „Światowym dniu bez samochodu” promowali autobusową linię miejską wśród mieszkańców poprzez rozdawanie ulotek (zadanie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Miasto Tarnów

W ramach Tygodnia Mobilności w dniach od 16 do 22 września mieszkańcy Tarnowa mogli m.in.: przejechać elektrycznym meleksem, wziąć udział w konkursie na miejskim Facebooku, oznakować rower. W „Dniu Bez Samochodu”, czyli 22 września, w całym mieście można było za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej (był tylko jeden warunek – trzeba było mieć ze sobą dowód rejestracyjny swojego pojazdu). Wraz ze Szkołą Podstawową Integracyjną nr 11 w Tarnowie zorganizowano także akcję „Rowerem do szkoły”. W ramach akcji wszyscy uczniowie, którzy przybyli za zajęcia rowerem, pieszo, komunikacją miejską, hulajnogą itp. otrzymali miły upominek. Oprócz tego za „najbardziej bezpieczny rower” uczniowie otrzymali dodatkowe nagrody oraz dyplomy.

We wszystkich klasach przeprowadzono zajęcia, na których przedstawiono uczniom prezentację nt. „Oszczędzania energii”.

Ponadto Koło Ekologiczne Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie popularyzowało aktywny styl życia, jazdę rowerem i komunikacją miejską. Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 25 wzięli udział w konkursie na esej pt. „Wybieram rower! Dlaczego?”.

W dniu 29 września odbył się także piknik rodzinny „Dzień Babiego Lata” – finał Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Brzeszcze

W dniu 22 września spora grupa pracowników z Urzędu Gminy w Brzeszczach, na czele z Burmistrzem Radosławem Szotem oraz Zastępcą Burmistrza Łukaszem Kobieluszem, przyjechała do pracy na rowerze, hulajnodze lub przyszła pieszo! Do akcji „rowerowej” włączyły się także szkoły z terenu Gminy Brzeszcze – uczniowie przyjechali na zajęcia na rowerach i hulajnogach.

W szkołach w ramach zajęć prowadzono prelekcje oraz pogadanki dotyczące ochrony środowiska i oszczędzania energii na których korzystano z materiałów przygotowanych przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zachęcano także mieszkańców, aby w tym dniu na zakupy, do pracy, do szkoły albo na popołudniowe spotkanie z rodziną i znajomymi wybrali się rowerem, zostawiając samochód w garażu.