Podsumowanie LIFE Malopolska – marzec 2024!

Centrum kompetencji koordynuje działania służące wzmocnieniu wdrażania Programu ochrony powietrza. Zapewnia ciągłe wsparcie i szkolenia dla ekodoradców we wszystkich istotnych dziedzinach. W ramach centrum opracowywane są również narzędzia wspierające pracę ekodoradców.

Najważniejsze wydarzenia:

  • 31 marca do Ministra Klimatu i Środowiska przekazane zostało okresowe sprawozdanie z Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego za 2024 r. Wynika z niego, że w 2024 roku na terenie Małopolski dokonano likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe łącznie w 16 273 budynkach/lokalach. Kotły zostały wymienione głównie na zasilane gazem (50% wszystkich wymian), kotły na biomasę (24%) oraz odnawialne źródła energii typu pompa ciepła (13%). Przeprowadzono 24 667 kontroli z zakresu spalania odpadów i przestrzegania uchwał antysmogowych.
Sprawozdanie okresowe 2024 r.
  • 31 marca zakończył się nabór do nowego programu pn. „Wsparcie osób najuboższych na wymianę pieców pozaklasowych”, który ma na celu wsparcie gmin w walce z ubóstwem energetycznym i poprawę jakości powietrza w regionie.Dzięki tej inicjatywie, Małopolska przeznaczy 5 mln zł na dofinansowanie dla gmin, które chcą wesprzeć swoich mieszkańców w wymianie przestarzałych pieców na nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła. Program wpisuje się w realizację uchwały antysmogowej, która nakłada obowiązek likwidacji starych pieców i ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
  • 18-19 marca odbyły się warsztaty dla Urzędów Marszałkowskich zorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na spotkaniu przedstawiono dotychczasowe wyniki prac resortowego Zespołu ds. wdrażania dyrektywy (UE) 2024/2881 oraz grup roboczych pracujących w ramach Zespołu, w tym propozycję wybranych rozwiązań prawnych.
  • 20-21 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się kolejne Forum Czystego Powietrza. Wydarzenie, zorganizowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowiecką Agencję Energetyczną oraz Miasto Stołeczne Warszawa, zgromadziło ekspertów, samorządowców i przedstawicieli instytucji związanych z ochroną środowiska. Istotnym punktem programu była debata poświęcona edukacji społecznej, w której aktywnie uczestniczyła Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Kinga Radoń.
Forum Czystego Powietrza

Przedstawiciele Centrum Kompetencji wzięli udział w kolejnych webinariach z cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”.

  • 26.03 – „Zalety i wady wprowadzenia działań standardowych do wsparcia efektywności energetycznej”

C2. Centrum Kompetencji

Aplikacja „Ekointerwencja”

W marcu przyjęto 560 zgłoszeń poprzez aplikację dostępną także na stronie internetowej

Wyszczególniono:

  • 328 zgłoszeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza,
  • 150 zgłoszeń dzikich wysypisk,
  • 62 zgłoszenia wylewania ścieków i zrzutów nieczystości,
  • 20 zgłoszeń zakwalifikowanych jako „inne” zgłoszenia,

Centrum Kompetencji udzieliło odpowiedzi na ponad 80 zapytań skierowanych do UMWM w formie wiadomości e-mail oraz 40 zapytań telefonicznych.