Podsumowanie LIFE Malopolska – wrzesień 2024!
Centrum kompetencji koordynuje działania służące wzmocnieniu wdrażania Programu ochrony powietrza. Zapewnia ciągłe wsparcie i szkolenia dla ekodoradców we wszystkich istotnych dziedzinach. W ramach centrum opracowywane są również narzędzia wspierające pracę ekodoradców.
Najważniejsze wydarzenia:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zebrał informacje od małopolskich gmin w zakresie wymian kotłów w pierwszym półroczu 2024 roku. W Małopolsce wymieniono 5 172 pozaklasowe kotły. Najwięcej kotłów zlikwidowano w gminach: Nowy Targ – obszar wiejski (108 kotłów), Koniusza (105 kotłów), Łukowica (103 wnioski), Mszana Dolna – obszar wiejski (95 kotłów), Lisia Góra (89 kotłów), Nowy Wiśnicz (87 kotłów) i Krzeszowice (85 kotłów). Nie słabnie zainteresowanie Programem Czyste Powietrze – Małopolanie bardzo chętnie sięgają po środki z tego programu na wymiany kotłów i przeprowadzenie termomodernizacji swoich domów. Dane Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wskazują, iż w okresie od stycznia do końca czerwca 2024 złożono 17 683 wniosków.
- 4 września w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie odbyło się XI posiedzenie Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Jednym z tematów posiedzenia było omówienie Działania 2.5 Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla typu projektu C – Wsparcie transformacji energetycznej gmin województwa małopolskiego. Celem tego działania jest pomoc samorządom w transformacji energetycznej, a także wspieranie inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza.
- Ponad 300 samorządowców, przedstawicieli małopolskich gmin i powiatów wzięło udział w dwóch konferencjach poświęconych unijnemu wsparciu na realizację przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, które odbyły się 9 września w Krakowie i 11 września w Nowym Sączu. W czasie spotkania przedstawiono praktyczne aspekty realizacji projektów FEM dotyczących funkcjonowania ekodoradców w gminach oraz wsparcia straży gminnych i międzygminnych w zakresie kontroli przestrzegania przepisów środowiskowych.
- 25 i 26 września 2024 roku odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji „Moving towards clean air for Europe – Second International Conference on Air Pollution” organizowanej przez HungAIRy LIFE. Wydarzenie zgromadziło specjalistów, decydentów i przedstawicieli projektów środowiskowych z wielu krajów europejskich (m.in. z Węgier, Bułgarii, Włoch i Słowacji), którzy wspólnie omawiali strategie, technologie i programy mające na celu poprawę jakości powietrza na naszym kontynencie. Wśród prezentowanych na konferencji projektów nie mogło zabraknąć projektu LIFE realizowanego w Małopolsce. Pan Tomasz Pietrusiak, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, zaprezentował efekty działań projektu LIFE IP „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
- W dniach 16 – 22 września 2024 roku obchodziliśmy kolejną edycję Europejskiego Tygodnia Mobilności. Pomysłodawcą kampanii jest Komisja Europejska. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat zrównoważonej mobilności, ochrony powietrza oraz kształtowaniu proekologicznych nawyków. Jak co roku, Małopolskie gminy licznie włączyły się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. W wielu gminach zorganizowano liczne konkursy i warsztaty.
- 5 września pracownicy Centrum Kompetencji po raz kolejny wzięli udział w spotkaniu w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Tematem webinaru były błędy popełniane podczas termomodernizacji budynku (studium przypadków) oraz rola audytu energetycznego w programie „Czyste Powietrze”.
C2. Centrum Kompetencji
Aplikacja „Ekointerwencja”
We wrześniu przyjęto 204 zgłoszenia poprzez aplikację dostępną także na stronie internetowej
Wyszczególniono:
- 123 zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń powietrza,
- 53 zgłoszenia dzikich wysypisk,
- 20 zgłoszeń wylewania ścieków i zrzutów nieczystości,
- 8 zgłoszeń zakwalifikowanych jako „inne” zgłoszenia,
Centrum Kompetencji udzieliło odpowiedzi na ponad 30 zapytań skierowanych do UMWM w formie wiadomości e-mail oraz 60 zapytań telefonicznych.