Ranking gmin w programie Czyste Powietrze – Małopolska na trzecim miejscu

28 lutego 2023 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy opublikowały ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Małopolska znalazła się na trzecim miejscu najbardziej aktywnych województw.

Ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). tam w 2022 roku złożono 143 wnioski. W pierwszej setce znalazło się najwięcej gmin (25) województwa śląskiego, drugie miejsce należy do województwa kujawsko-pomorskiego. Z Małopolski do pierwszej setki trafiło 10 gmin, co plasuje Małopolskę na trzecim miejscu pod względem największej ilości aktywnych gmin.

Najbardziej aktywne województwa, źródło PAS

Małopolscy liderzy aktywności

W pierwszej trzydziestce znalazły się 3 małopolskie gminy – na miejscu 12. gmina Budzów (złożono 166 wniosków), na miejscu 25. Sucha Beskidzka (130 wniosków) oraz Nowe Brzesko na miejscu 29. (110 wniosków). Na wyróżnienie zasługują również gminy, które znalazły się w top 10 najbardziej aktywnych małopolskich gmin. Poza gminami, które trafiły do pierwszej trzydziestki, były to: Radziemice, Jordanów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Bystra-Sidzina, Mucharz, Proszowice i Czorsztyn.

Top 10 najbardziej aktywnych małopolskich gmin, źródło PAS

Gminy dla ochrony powietrza

Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez eliminowanie źródeł zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych. Bardzo ważne jest więc zaangażowanie samorządów w promowanie programu i aktywne działania na rzecz ochrony powietrza.

Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców. Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków. Komunikat sprawie dodatkowych dofinansowań zostanie opublikowany na stronie www.czystepowietrze.gov.pl w tym tygodniu.

Wszystkie przygotowane zestawienia, począwszy od I kwartału 2021 roku, można sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie: www.polskialarmsmogowy.pl/ranking.

Źródło: https://polskialarmsmogowy.pl/2023/03/wojewodztwo-slaskie-antysmogowym-liderem-w-2022-roku/