Roczne efekty pracy małopolskich Ekodoradców
Od roku mieszkańcy 55 gmin w Małopolsce mogą liczyć na profesjonalne wsparcie 60 Ekodoradców zatrudnionych w ramach projektu – LIFE IP MALOPOLSKA. Pomagają oni nie tylko w wypełnianiu wniosków o dotację na wymianę przestarzałych pieców, ale też przeprowadzają fachowe badania kamerą termowizyjną.
W okresie ostatnich 12 miesięcy eksperci zorganizowali 1300 spotkań, w których wzięło udział 24 tys. mieszkańców. Mocno udzielają się również w szkołach i przedszkolach, wyjaśniając w ciekawy sposób uczniom, jaki wpływ na jakość powietrza ma spalanie śmieci czy nieekologicznego opału. W około 300 ekolekcjach wzięło do tej pory udział aż 15 tys. dzieci. Ekodoradcy to też cenne wsparcie w ocenie stanu prywatnych i gminnych budynków. Dzięki specjalistycznym kamerom termowizyjnym badaniu poddano już tysiąc budynków.
Edukacja i kontrola
Eksperci projektu LIFE wśród swoich obowiązków mają też kontrolę palenisk, sprawdzając czy mieszkańcy nie spalają w piecach np. śmieci. W ostatnim roku przeprowadzili ich w sumie 680. To ważne źródło informacji, bo spora część z małopolskich gmin nie ma straży miejskiej czy gminnej. Ekodoradcy zaangażowali się też w badania jakości powietrza prowadzone przy pomocy pyłomierzy, które zorganizowano w tym roku m.in. w gminach: Czernichów, Limanowa, Gołcza, Wolbrom, Wadowice, Gdów, Liszki i Tuchów.
Zatrudnienie Ekodoradców odbywa się w ramach działania C.1 „Ekodoradcy” projektu zintegrowanego LIFE pn.: „Wdrażanie Programu ochrony powietrza w województwie małopolskim – Małopolska w zdrowej atmosferze”, wspieranego z programu LIFE Unii Europejskiej.