Spotkanie w zakresie dobrych praktyk realizowanych przez gminy
21 lutego 2019 roku w Muzeum Armii Krajowej odbyło się spotkanie w zakresie dobrych praktyk realizowanych przez gminy województwa małopolskiego.
Podczas spotkania przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej omówili zmiany, które zaszły po aktualizacji programu „Czyste Powietrze” oraz przybliżyli tematykę, wprowadzonej w 2019 roku, ulgi termomodernizacyjnej.
Na spotkaniu zostały omówione również kwestie związane z dobrymi praktykami w zakresie kontroli palenisk domowych. Pan Grzegorz Gruszczak – strażnik gminny w Igołomii – Wawrzeńczyce oraz Koniuszy opowiedział o swojej pracy i o tym co wpływa na to, że kontrole palenisk domowych, które wykonuje są skuteczne. Z kolei przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego i Urzędu Miasta Skawina opowiedzieli o przygotowaniach, realizacji i efektach akcji społecznej „Mój sąsiad już nie truje”, mającej na celu lokalizację i eliminację uciążliwych „kopciuchów” na terenie Gminy Skawina. W jej ramach mieszkańcy mieli możliwość anonimowego zgłoszenia nielegalnego spalania, co było impulsem do przeprowadzenia kontroli paleniska. Na ich podstawie zgłoszeń urzędnicy razem z funkcjonariuszami Straży Miejskiej:
- Wykonali kontrolę paleniska pod kątem spalania niedozwolonych paliw i odpadów, a w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości został nałożony mandat karny lub został skierowany wniosek do sądu rejonowego.
- Przeprowadzili rozmowę uświadamiającą jak bardzo kontrolowany niszczy zdrowie swoje i sąsiadów, jakie posiada możliwości uzyskania wsparcia na wymianę pieca, zakupu paliwa, termomodernizacji budynku.
- Udzielili ostrzeżenia, że pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza i funkcjonariusze Straży Miejskiej będą wykonywać w tym miejscu częste kontrole.
- Nanieśli uciążliwe domostwa na „czarną mapę” (niepublikowaną). Te domostwa będą pod „stałą” uwagą kontrolujących, jeśli wciąż zgłaszane będą nieprawidłowości.
- Pomogli i doradzili w zakresie wyboru najlepszego źródła ciepła oraz możliwych form pomocy.
- Przeprowadzili inwentaryzację źródeł ciepła – dodali budynek do ewidencji nieefektywnych kotłów do wymiany przed wejściem uchwały „antysmogowej” i oznaczyli instalację specjalną naklejką.
Swoimi doświadczeniami w zakresie stosowania dobrych praktyk związanymi z ochroną powietrza podzielili się Ekodoradca z gminy Raciechowice – Jerzy Tymczyszyn oraz Ekodoradca z gminy Zakliczyn – Barbara Witek, działający w ramach projektu LIFE. Opowiedzieli o działaniach, które podejmują na terenie swoich gmin, by zwiększyć świadomość jej mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
[easy_image_gallery gallery=”187″]