Wyróżnienia dla małopolskich gmin
Województwo Małopolskie, jako beneficjent koordynujący projekt zintegrowany LIFE – „Małopolska w zdrowej atmosferze” doceniło partnerskie gminy. Celem projektu, realizowanego od 2015 roku, jest wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.
Partnerstwo w projekcie LIFE
Projekt zrzesza aż 69 partnerów, w tym 62 małopolskie gminy, w których pracuje 67 ekodoradców. Efekty ich pracy są dostrzegalne od samego początku realizacji projektu. Ekodordcy organizują spotkania i warsztaty oraz liczne wydarzenia w przestrzeni publicznej np. pokazy nowoczesnych urządzeń grzewczych, happeningi, imprezy o tematyce ekologicznej. Dotychczas wzięło w nich udział blisko 640 tys. uczestników. Ekodoradcy włączają się także organizację warsztatów i konkursów dla uczniów szkół i przedszkoli. Blisko 150 tys. dzieci brało udział w wydarzeniach organizowanych przez Ekodoradców.
Wyróżnienia dla najaktywniejszych Ekodoradców
9 czerwca br. wicemarszałek województwa małopolskiego – Józef Gawron – wręczył wyróżnienia ekodoradcom , którzy w ciągu ostatnich dwóch lat z wyjątkowym zaangażowaniem realizowani zadania wynikające z założeń projektu zintegrowanego LIFE – „Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Nagrody przyznano w 5 kategoriach:
Przygotowanie i dystrybucja materiałów edukacyjnych
- I miejsce – Skawina
- II miejsce – Wieliczka
- III miejsce – Miechów
Organizacja spotkania i wydarzeń z udziałem mieszkańców
- I miejsce – Wolbrom
- II miejsce – Kamionka Wielka
- III miejsce – Myślenice
Promocja medialna
- I miejsce – Limanowa (miasto)
- II miejsce – Gorlice (miasto)
- III miejsce – Nawojowa
Porady i pomoc udzielona mieszkańcom
- I miejsce – Liszki
- II miejsce – Tarnów (miasto)
- III miejsce – Oświęcim (gmina)
Kontrole palenisk
- I miejsce – Skawina
- II miejsce – Myślenice
- III miejsce – Nowy Targ (miasto)
Wymiana pieca?! Najlepiej z pomocą Ekodoradcy!
Ekodoradcy udzieli ponad 1,2 mln porad mieszkańcom. Dotyczyły one głównie możliwości pozyskiwania dofinansowania do wymiany starych pieców oraz doboru nowoczesnego źródła ogrzewania. To z ich wsparciem złożono 40 tys. wniosków o dofinansowanie na wymianę kotłów i termomodernizację budynków do różnych programów dotacyjnych. Pozyskanie środków na dotacje, to również zadanie ekodoradców. Od początku projektu zdobyli dla swoich gmin i mieszkańców prawie 96 mln zł na działania inwestycyjne związane z ochroną powietrza.
Lokalne kampanie edukacyjne
Jednym z istotnych elementów ich pracy jest także prowadzenie lokalnych kampanii informacyjnych. Od początku projektu rozdystrybuowali prawie 2,4 mln materiałów edukacyjnych. Do najpopularniejszych należą: ulotki, broszury informacyjne i plakaty związane z tematyką ochrony powietrza. Materiały edukacyjne pojawiają się także w lokalnych gazetach, mediach społecznościowych, w radiu i telewizji.
Praca ekodoradców odbywa się także w terenie. Mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnych pomiarów dokonywanych kamerą termowizyjną. Dzięki nim, wiedzą którędy ciepło ucieka z ich domów i które miejsca należy lepiej zaizolować. Dotychczas przeprowadzono prawie 8 tys. takich badań.